Çocuğum Okula Adapte Olamıyor

Çocuğum Okula Adapte Olamıyor

 • Genel Bilgiler
 • 0 Yorum
 • 77 kere görüntülendi

Adapte olmak, kelime anlamı olarak uyum sağlamak olsa da, adaptenin asıl anlamı fiziksel ve duygusal odaklanma ve uyumdur. 0-7 arası yaşındaki çocukların; olağan hayatlarına yeni bir görev ve sorumluluk olan okul hayatının eklenmesi ile, adapte problemi yaşanabiliyor. 2.veya 3. sınıflarda daha çok görülen adaptasyon sorunu; duygusal beklentiler ve fiziksel nedenler olarak ikiye ayrılabilir.

Okula adaptasyon; yaş fark etmeksizin her okul çağında görülebilirken, üniversitede okuyan gençler dahil, okula adaptasyon sorunu yaşayabiliyor. Adaptasyonun sağlanmamasına bağlı olarak gelişen akademik başarıszlık; çocuğun özgüveninin ve kendine olan saygısını yitirmesine neden olur.

Çocuğun okula adapte olamamasının nedenleri nedir?

 • Okulu sevmeme,
 • Arkadaşlarını sevmeme,
 • Duygusal beklentiler, (sevgi, şefkat, v.b)
 • Yanlızlık korkusu,
 • Okulda sıkılma gibi bir çok neden sıralamak mümkün.

Okula Adaptasyon Problemi Okulunu sevmeyen çocukları, okula göndermek bir hayli zor.
Okula zorla gönderilen çocukların okuldan kaçmaya başlaması, türlü bahaneler ile eve geri gelmesi gibi bir dizi olumsuz olaylarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumlarda, sakin olmalı. Okula gitmek istememesinin nedenini anlamaya çalışmalısınız. Adaptasyon sorunun en temel nedeni ise, bedensel yorgunluk ve okulu sevmeme karşımıza çıkıyor.

Peki, çocuğu okula adapte etmek için neler yapılabilir?

 • Okula zorla göndermek yerine, okulun ona faydalarını , geleceği için önemli olduğunu anlatmak gerek. Zorla, baskıyla veya baba ile tehdit edilen çocukların okula adapte olması zaten beklenemez. Okuldan ve derslerinden daha çok soğur, aranızdaki bağ da kopar. Okula adapte edebilmek için, birlikte okula gidin. Onu her gün okula bırakın ve onu alacağınızı söyleyin, aldığınızda ona hediye verin.
 • Öğretmenlerinden yardım isteyin, öğretmenlerini eve davet edin ve birlikte vakit geçirin.
 • Arkadaşlarının ailesi ile tanışın ve piknik, kahvaltılar gibi organizasyonları düzenleyin.
 • Okula sık sık gidin, çocuğunuza ve diğer çocuklara şeker dağıtın. Bu çocuğunuzun arkadaşlık ilişkilerini güçlendirecektir.
 • Okul alışverişi listesi hazırlamasını isteyin. Birlikte okul alışverişine çıkın ve kendisinin seçmesini isteyin. Aldığınız eşyaları, düzenli bir şekilde odasına birlikte yerleştirin. “ Okul yakında açılacak ve sen bu boya kalemleri ile harika resimler çizecek, güzel güzel kitaplarını bizlere okuyacaksın. “Yeni sınıfındaki bilgileri bizlere de anlatacağın için heyecanlıyım” gibi yapıcı cümleler kurun. Onu da heyecanlandırın.
 • Uyku saatlerini düzene sokmalısınız. Adaptasyon sorununun en başında, uykusuzluk gelir. Okul başlamadan 1 hafta öncesinde, uyku düzenini sağlamak için, birlikte erkenden yatağa girin ve ona masal okuyun. Ortaokul ve lise çağındaki çocuklar için ise, televizyonu kapatın ve onunla hayalleri hakkında sohbet edin. Ve gözlerini kapatmasını isteyin. Her gün farklı bir konu ile onunla birlikte yatağa gidin, gerekirse beraber uyuyun. “okul açılacak, sabahlara kadar oturulur mu, yat artık” diye baskı yapmak yerine, yukarıdaki yönergeleri izlerseniz, çocuğunuz ile aranızda sıkı bir bağ kuracak ve okula uyum süreci hızlanacaktır.


Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Başarısız Olan Dersleri Nasıl Düzeltebiliriz?
Başarısız Olan Dersleri Nasıl Düzeltebiliriz?

Başarısızlık; insan hayatında görülebilecek olağan bir durum olsa da, evebeny...

Çocuklarda Değerler Eğitimi
Çocuklarda Değerler Eğitimi

Hayat bir ekip işidir, bu yerçekimi gibi bir gerçektir. Ailede iş yerinde, ka...

Çocuklara Sorumuluk Kazandırma
Çocuklara Sorumuluk Kazandırma

Çocukların büyümesi ile birlikte; edinmesi gereken bir ta...

TEOG Sınavı Önemli mi?
TEOG Sınavı Önemli mi?

TEOG bilindiği üzere, liseye geçmek için yapılan sınava...Etiketler
okula uyum
okul adaptasyonu
okul reddi