Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma

  • İlkokul
  • 0 Yorum
  • 25 kere görüntülendi

Kitaplar; Dünya’ya açılan kapılardır. Bir çocuğun, masallardan öğrendiği bilgiler ve kazanımları, anlatmak veya o konu hakkında nasihat etmekle algılanamaz. Verilmen istenen bilgi veya mesajın, çocuğa direkt verilmesi yerine; çocuğun anlayacağı dilde ve şekilde veren kitaplar, ailelerin en büyük yardımcısı. Merhamet duygusundan, kötülüğün tanımına varana kadar duygular ve davranışların çocuğa öğretilmesi konusunda büyük destek veren kitaplar, bir çocuğun gelişimini başarılı olarak tamamlamasını sağlar.

Çocukların, kendini ifade edebilme, düzgün cümle kurabilme ve bir olayı eksiksiz olarak aktarabilme yeteneğini kazandıran kitaplar, çocuğun sözel yeteneklerini geliştirmekte oldukça başarılıdır. Kitap okuyan çocuk ile, kitap okumayan çocuk arasındaki en büyük fark; sözel yetenekleridir. Bunun bilincinde olan evebeynler, çocuklarına kitap sevgisini aşılayarak, gelişimine destek olmak isterler. Ancak, bazı çocuklar kitap okumak yerine bilgisayar oynamayı tercih edebilir, parka gitmek isteyebilir. Kitap okuma konusunda katı konulan kurallar sonucu, çocuklar kitaplardan nefret edebilir.

Çocuklarının kitaplarını sevmesi ve genel kültürünü geliştirmesini isteyen ailelerin en büyük sorunu ise, çocuğuma nasıl kitap sevgisini aşılayabilirim olsa gerek. Özel okul rehberim olarak, çocuklara kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için öneriler listemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

1) Kitap oku demeyin, kitap hediye edin. Kitap oku direktifini vermek yerine, kitap hediye etmek hem çocuğu mutlu edecek hem de heveslendirecektir. Çocuklar hediye almaya bayılır ve heyecanlanır. Kitap hediye ettiğinizde ise, mutlu olacak ve kendi isteği ile kitap sayfalarını karıştıracak, beğenirse o kitabı okuyacaktır.

2) Çocuğunuzun zevkini bilin, alakasız kitapları okuması için onları zorlamayın. Empati burda devreye girmesi gereken bir konu. Bir yetişkin olarak, hiçbir şeyi yapmaya zorlanmak istemezsiniz, zorlanıldığınız anda red eder, sinirlenir ve o şeyden nefret edersiniz. Çocuklar da da bu zorlama süreci aynen böyle yaşanacaktır. Bu sebeple, kitapları kendi zevkinize göre almayın. Çocuğunuzun hangi masalları sevdiğini, hangi hikayeleri beğendiğini inceleyin, ve bu yönde bir kitap alın.

3) Okullar tarafından okunması ve özetlenmesi gereken kitaplar, çocuklar için saçma bir baskı gelebilir. Öğretmenler tarafından verilen kitaplar, okunur ve özetlenir. Kitap okuma alışkanlığı olmayan çocuklar ise, bu durum karşısında sıkılabilir ve bu sorumluluğunu yerine getirmek istemeyebilir. Bu durumda, kitap sevgisini aşılamanız gerekmektedir. Çocuğunuzun yapmayı en çok sevdiği şeyi en iyi siz bilirsiniz. Bir kız çocuğunuz var ve siz kek yaparken izlemeyi seviyor. Onu birlikte kek yapmaya davet edin. Kek yapımı konusunda bilgiler içeren bir kitabı alın, ve tarifi okumasını isteyin. Kitaptan öğrendiğiniz bilgilerin ne kadar faydalı olduğunu bizzat kendisi görecektir. Ve daha sonra, kitap ödevini birlikte yapmayı teklif edin, kitabı okurken onu dinleyin ve zevk alın.

4) Kitap okuma saati belirleyin ve birbirinize kitap hediye edin. Haftasonları, aile bireylerinin yemek sonrası salonda toplanmasını sağlayın. Aile üyelerinin, kendi zevklerine göre seçtikleri kitapları okuması için sessiz bir ortam yaratın. Belirlenen süre sonunda, çocuklarınızı küçük süprizler ile mutlu edin. Belki yeni bir kitap! ;)

5) Çocuklarınız ile pikniğe gidin, piknik sonrası ağaç altında kitap okuma ritüeli yapın. Evde yaptığınız kek ve limonata eşliğinde, onları destekleyin.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Anaokulu ile Kreş Arasında ki Farklar
Anaokulu ile Kreş Arasında ki Farklar

Okula ilk adım: Anaokulu    &Cced...

Çocuğum Okula Adapte Olamıyor
Çocuğum Okula Adapte Olamıyor

Adapte olmak, kelime anlamı olarak uyum sağlamak olsa da, adaptenin asıl a...

Spor Dallarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Spor Dallarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Spor faaliyetleri, her yaştan insanın fiziksel ve sosyal gelişimi iç...

İlkokul Değerler Eğitimi Nedir?
İlkokul Değerler Eğitimi Nedir?

Toplumlar, hem kültürel hem de teknolojik gelişmeler ile var ola...Etiketler
çocuk ve kitap
kitap okumak
kitap sevdirmek