Okul Öncesi Çocuklarda Müzik Dinletmenin Faydaları

Okul Öncesi Çocuklarda Müzik Dinletmenin Faydaları

  • Genel Bilgiler
  • 0 Yorum
  • 33 kere görüntülendi

Müzik öyle birşeydir ki; ruhun gıdası ve ruhu iyileşmesini sağlar. Böyle devasa bir hediyeyi; rahatlatıcı olarak adlandırırırken müzik; çocuklar üzerinde de tahmin edemeyeceğiniz kadar olumlu etkilet bırakabilir. Ta anne karnından başlayan müzikle tanışma dönemi; tekmelerin sıklığı ve sakinleşmeyi beraberinde getirir. Müziği daha ilk anne karnında duyan bebek dahi; rahatlamakta ve davranışlarını değiştirebilmektedir. Genelde; anne karnındaki bebeğe Beethowen ya da Mozart dinletilir ve bebeklerin anne karnındayken ve doğarken müzik eşliğinde daha sakin ve pozitif olarak doğması sağlanır. Bu gibi etkilerin var olduğu; bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle; okul öncesi çocuklarla müziği tanıştırmak onların zihinsel gelişimini etkilediği gibi  bir rahatlama ve sakinlik sağlayacaktır.

Müziğin okul öncesi çocuklar üzerinde rahatlatıcı etkisini şöyle sıralayabiliriz;

1- Diksoyunu gelişir, kelimeleri anlaştırır hale getirir. Öyleki; bazı çocuklarımız 3 yaşına gelmesıne rağmen konuşmasında bazı aksakllıklar olabilir ve konuştuğunu karşısındakine aksettiremiyor. Ama müzik terapisi ve pedagog eşliğinde müzik dinletileri ile bu problem ortadan kalkabiliyor.

2- Duyuları gelişir ve söylenenleri anlamada zihinsel olarak gelişmesine yardımcı olur. Söylenen herşeyi iyi ve doğru olarak algılama özellikleri gelişir.

3-Konuşma becerisi artar ve düzgün cümle kurarlar. Örneğin; bir çocuk çiçek kelimesini tam anlamı ile telaffuz edemeyebilir, ancak müzik dinlerken şarkının içinde düzgün bir telaffuz ile aksedilen bu kelimeyi anında algılayıp düzeltebilir.

4-Arkadaşları arasında uyum içinde şarkıya eşlik etme becerisi yani gruba uyum becerisi oluşur. Arkadaşları arasında şarkıyı onları takip ederek aynı anda başlayıp aynı anda bitirme özelliğini yani takip ve grup yatkınlığı becerisi kazanır. 

5-Çocuğa psikolojik olarak rahatlama sağlar. Uyumsuz ve saldırgan hareketlerden kaçınmasını ve sakinleşmesini sağlayarak, davranış değişikliği kazandırır. Bazı çocuklarımız vardır ki girdiği her ortamda huysuzdur sürekli ağlayarak hırçınlık yapar. Müzik dinlediği an bütün bu olumsuz davranışları olumlu olarak düzelebilir ve etrafına daha sakin davranışlarda bulunur.

6- Müzik dinleyen çocuklar; çevresine karşı daha duyarlı olurlar. Müziğin yarattığı pozitif algı sebebi ile; mutlu olan çocuklar çevresine de mutluluk saçar ve çevresindeki insanların duygularına karşı duyarlı davranırlar. 

7-Güzel müziği ayırt etme becerisine sahip olur. Kulağa hoş gelen her müziği bizimde tercih ettiğimiz gibi çocuklarımızda kulağa hoş gelen her müziği seçmekte özgür olmalıdır. 

8-Yaratıcılığı artar ve müzikten ilham alma özelliğine sahip olurlar.

 Bu gibi faydalarından dolayı çocuklarımıza müzik dinletmenin önemi çok büyüktür. Bir atasözünde belirtilir ki; "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir". Çocuklarızın geleceğe iyi bir birey olmasını istiyorsak eğer onu sanatla, müzikle tanıştırmalıyız. Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Üniversite Sınavı İçin Kitap Önerileri
Üniversite Sınavı İçin Kitap Önerileri

Üniversite sınavları ve lisedeki sınavlar birbirine paralel olarak gi...

Çocuklarınızla Yapabileceğiniz Eğlenceli Aktiviteler
Çocuklarınızla Yapabileceğiniz Eğlenceli Aktiviteler

Yoğun iş temposu, okul hayatı derken çocuklar ile evebeynler arasın...

Aikido ile Çocuklar Güvende
Aikido ile Çocuklar Güvende

Sevgi ve güven ile büyütmekte olduğumuz çocuklarımız...

Aile Ortamımın Okul Başarısına Etkisi
Aile Ortamımın Okul Başarısına Etkisi

Çocuklar, çevresel etkenlerden çok çabuk etkilenen yapılara sahiplerdir. Son ...Etiketler
müziğin çocuğun gelişimine etkisi
çocuklara hangi müzik dinletilmeli
müzik ve çocuk davranışları