Çocuğum Okulda Sürekli Kavga Ediyor

Çocuğum Okulda Sürekli Kavga Ediyor

  • Ortaokul
  • 0 Yorum
  • 128 kere görüntülendi

Çocuklarda şiddete eğilim konusu her evebeynin başına gelebilecek bir sorun olsa da, çözümsüz değil. Bunun temel sebebi, yine ailede bitiyor. Aile içi kavgalar, sürtüşmeler ve hatta şiddete tanıklık; çocuklarda şiddete meyili arttırabilir. Çocuğun şiddete eğiliminin %90 sebebi aileden kaynaklanır. Çoğu aile bu durumu kabul etmek istemese de, durum böyledir.

Düşünün ki, çocuğun daha önce görmediği ve bilmediği bir davranışı ya da eylemi yapması beklenmediği gibi, şiddeti ve bağırmayı daha önce görmemiş veya duymamış olan çocukların da o ortamda şiddete eğilimi beklenemez. Bu sebeple, bu sorunun çözümü için evebeynlere şiddetsizlik sürecini evde başlatma görevi düşüyor. Çocuğum evde sakin bir çocuk, sokakta oynarkende sakin ancak; okulda sürekli kavga ediyor ve arkadaşlarının eşyalarına zarar veriyor, ne yapmalıyım? Diyen aileler olduğu kadar, çocuğum hem bizle hem de okulda kavga ediyor, şiddete eğilimi var , on vazgeçirmek için ne yapmalıyız diyen aileler de var.

Özel okul rehberim olarak, çocuk psikolojine bir nebze yakın olmamız sebebi ile, şiddete eğilimli çocukları bu huyundan vazgeçirme yöntemlerini sizlerle paylaşmak istedik. *Şiddetin neye sebep olabileceğini gösterin. Daha önceki makalemizde önerdiğimiz gibi, şiddet ile ilgili bir animasyon hazırlayın ve hazıtlatın. Şiddetin sonucunda zarar görebilecek arkadaşlarını ve ailesini simgeleyen hazin sonlu bir senaryo yazın. Örneğin, geçen hafta kavga ettiği çocuğun ismini vereceğiniz bir karakter yaratın ve senaryo gereği bir çocuk o çocuğu okulun duvarından itsin. Çocuğun başının yere çarpması sonucu vefatını gösteren bir sahne ve annesinin ağlamasını ve kıyafetlerini koklamasını izletin. Video sonunda ise, şu konuşmayı yapın. “İstemeyerek de olsa zarar verdiğin arkadaşlarının başına bu örnekteki gibi bir olay gelebilir, ve annesi çok üzülebilir. Senin zarar görmenle ben çok ağlayacağım gibi başka annelerin ağlamasına sebep olma oğlum/kızım” diyerek kendinizden örnek vererek, duygularını harekete geçirmek sureti ile bu eğilimini örseleyebilirsiniz.

-Çocuğunuzun öfkelenmesine sebep olan; olayı, kişiyi bulmanız da öfke krizlerini ve kavgalarını durdurmanıza yetebilir. Örneğin, sınıf arkadaşı çocuğunuzun kilosu ile dalga geçiyor ve sınıf arkadaşlarını da buna dahil ediyor ve bu sebeple kavga ortamı oluşuyor ise, buna sebep olan çocuk ve annesi ile görüşerek bu etkeni ortadan kaldırabilirsiniz.

-Okulda kavganın çoğu sebebi, aslında çocuklar arası kıskançlıktır. Çocuklarına paylaşmayı, iyiliği ve güzelliği aşılamayan her anne baba, çocuklarının kavga ettiğine bir gün şahit olabilir. Bu sebeple, çocuklarımıza kavga etmenin çok kötü birşey olduğunu, insanları sevmemiz ve onlara destek olmamız gerektiğini anlatmamız gerek. Kötü duyguların, insanlara zarar verdiğini onlara anlayacağı dilden anlatabilmeyi başarabilirsek, çocuklarımız kavga etmez.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Üstün / İleri Zekalı Çocukların Okulda Yaşadığı Problemler
Üstün / İleri Zekalı Çocukların Okulda Yaşadığı Problemler

Her ailenin ilk önceliği çocukların fiziksel ve duygusal geliş...

Aikido ile Çocuklar Güvende
Aikido ile Çocuklar Güvende

Sevgi ve güven ile büyütmekte olduğumuz çocuklarımız...

Çocuklarda Davranış Bozuklukları
Çocuklarda Davranış Bozuklukları

Çocuklardaki davranış bozuklukları ile baş etmek için gerekl...

Lise Mezuniyet Kıyafeti Nasıl Seçilir?
Lise Mezuniyet Kıyafeti Nasıl Seçilir?

Lise mezuniyetleri özel kutlamalar arasında en unutulmaz olanı olsa g...Etiketler
okulda dayak yeme
okulda tartışma
kavga etmek