Beslenme Çantası Hazırlama

Beslenme Çantası Hazırlama

  • İlkokul
  • 0 Yorum
  • 80 kere görüntülendi

Okul çağı çocukların gelişimleri hızla devam ettiği için, gelişimlerini destekleyecek, onlara enerji verecek yiyecekler verilmesi gerekir. Günümüzde, fast food kolaylığına alışan çocuklar ve evebenyleri, bir çok hastalık beklemektedir.

Özellikle kilo almaya meyilli olunan bu yaşlarda, düzensiz yemek yemek ve fast food obeziteden şeker hastalığına kadar kapı aralıyor. Kilo ve ergenlik sıkıntısı arasında kaybolan gençler ise, blumia ve anoreksiyanın kucağına düşmekte. Bu sebeple, çocuklarımızın bedenlerine hastalığı davet etmemek adına, yetişkin bir birey olana kadar yemek tercihlerini bizim yönlendirmemiz gerekebiliyor. Okula yeni başlayan veya ortaokul dönemine kadar çocuklarımızın yemek alışkınlarını yönlendirmemiz mümkün.

Beslenme çantasına koyacağımız yiyecekler ile çocuklarımızın sağlığını koruyabilir, düzenli beslenme ve zararsız yiyecekler ile çocuğumuzun gelişimine katkıda bulunabiliriz. Anne ve babaların en çok merak ettiği konulardan birisi olan okula giden çocukların çantasında olması gerekenlerdir. Bugün özel okul rehberim olarak, mücevher kadar kıymetli çocuklarımız için doğru beslenme çantası önerilerini sizler için paylaştık. Fındık, fıstık ve ceviz: Çocuklarımızın ihtiyacı olan tüm faydalı besinleri bulabileceğimiz bu yiyecekler ile, çocuklarımızın ihtiyacı olan enerjiyi sağlayabiliriz.

Meyve: Özellikle soğuk havalarda, gribe karşı koruması amacı ile portakal mutlaka beslenme çantasında olması gereken bir meyve. Eğer ki, katı olarak yemeyi sevmiyorsa, portakalın suyunu sıkın. Çocuğunuzun seçeceği bir suluk veya cam şişeye portakal suyunu koyun, beslenme çantasına ekleyin. Eğer ki, kabızlık problemi yaşayan bir çocuğunuz var ise, beslenmesine muz koymamanızda fayda var, onun yerine kayısı koyabilirsiniz. Unutmayın ki Meyveler; ihtiyacımız olan şekeri bizlere verir ve enerji ihtiyacımızı karşılar.

Peynir: Kalsiyum oranı yüksek olan peynirleri tercih ederek, belki bir tost ekmeğinin arasında belki de bir poğaça arasında çocuğunuzun beslenme çantasına koyun.

Ev Yemekleri : Belki 1 adet dolma, biraz sarma koyabilirsiniz. Ancak, sarımsak içeren yemekleri, beslenme çantasına koymamanızda fayda var.

Patates Kızartması : Çocuğunuzu okul beslenme düzenine ayak uydurabilmesini ve arkadaşları ile birlikte yemek yemesini sağlamak amacı ile, onun sevdiği besinlerden azar azar beslenme çantasına koyarak, onu sınıf içerisindeki beslenme düzenine uymasında teşvik edebilirsiniz.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sosyal Medyanın Öğrencinin Başarısına Etkisi
Sosyal Medyanın Öğrencinin Başarısına Etkisi

İnternet üzerinde mesajlaşma ve arkadaş olma platformları gün ge...

Okul Harçlığı Verilmeli mi?
Okul Harçlığı Verilmeli mi?

Okula başlayan çocuklara verilecek harçlık miktarı, onların ...

Başarısız Karne ve Karne Korkusu
Başarısız Karne ve Karne Korkusu

Bir eğitim öğretim yılının daha sonuna zor bela geldik. (: Karnelerini heyeca...

Spor Dallarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Spor Dallarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Spor faaliyetleri, her yaştan insanın fiziksel ve sosyal gelişimi iç...Etiketler
beslenme çantası
çanta hazırlama
okul beslenme