Cep Telefonu ve Okul

Cep Telefonu ve Okul

  • Genel Bilgiler
  • 0 Yorum
  • 31 kere görüntülendi

Günümüz teknolojisi ilerledikçe, konum atma ve telefonun nerede olduğunu internet üzerinden görme gibi bir çok avantajı kullanmak artık ellerimizde. Evebeynler olarak, akıllı teknolojileri çocuğumuzu korumak ve güvende olmasını sağlamak amacı ile elbette kullanmak isteriz.

Çalışan anne ve baba, çocuklarının eve ne zaman geldiğini, nerede olduğunu, kimle olduğunu an be an bilmek isterler. Eskiden, telefonların bu kadar yaygınlaşmadığı zamanlarda ise, anneler çocuklar eve gelene kadar merakta kalırlardı. Ancak, cep telefonlarının cebimize bir bir girişi ile artık her an çocuklarımız güvende.

Cep telefonlarından ev kameralarına bağlanabilir, çocuğumuzun oynaması için doğal gaz vb gibi aletleri telefon aracılığıyla kapatıp açabiliriz. Ailelerin en çok merak ettiği soru ise şu; çocuğa telefon alınmalı mı? Çocuklara cep telefonu verilmesi konusunda, uzmanlardan farklı açıklamalar gelse de, okul yönetimi arama sırasında çocukların telefonlarına el koyuyor. Hal böyle iken, çocuklara telefon verilmeli mi verilmemeli mi diye aileler şaşırıp kalıyor.

Bugün özel rehberim olarak bizler, siz değerli evebeynler için; okula giden çocuklara telefon verilip verilmemesi hakkında faydalı bir yazı hazırladık.

*Özellikle gençler arasında, telefon modeline göre “hava atma “, “popüler olma” gibi deyimler ile sık sık karşılaşıyoruz. Bu sebepten ötürü, çocuklarımıza lüks yaşamı aşılamamak ve elinde bulunduğu telefona ve maddiyata göre arkadaşlık ilişkilerini kurmamayı öğretmek amacı ile, telefon modellerini seçerken dikkatli olmalıyız.

*Cep telefonu, piyasanın en üst modeli olmak zorunda değil. Konumunu görebileceğiniz, görüntülü arayabileceğiniz bir telefon olması kafi. Çocuğunuzu saatlerdir aramanıza rağmen dönüş alamıyor iseniz, konum servisini internet üzerinden kontrol ederek, çocuğunuzun nerde olduğunu polisler ile bulabilirsiniz. Bu sebeple, cep telefonu güvenlik sebebi ile okula giden çocuklara muhakkak temin edilmeli.

*Cep telefonu verdikten sonra iş bitmiyor tabi ki. Çocuğunuzun cep telefonunu kurcalamak her ne kadar etik olmasa da, onun güvenliği için bunu bazı şüphelendiğiniz durumlarda yapabilirsiniz. Tehdit ediliyor olabilir, takıntılı bir erkek tarafından görüşmeye zorlanıyor olabilir. Unutmayın ki etik değerler, çocuğunuzun güvenliğinden önemli değil.

*Okul yönetiminin yasakladığı telefonlara ise çözüm yolları bulabilirsiniz. Örneğin, belirli öğretmenlere cep telefonları emanet edilerek, okuldan çıkışta cep telefonlarını öğrenciler alabilir. Okul yönetimi bazen cep telefonunu emanet almak istemeyebilir, bunun için zorlayamayız. Ama öğretmenlerimiz; bize bu konuda yardımcı olabilir.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Ders Çalışmayı Sevdirmek
Ders Çalışmayı Sevdirmek

Okul her ne kadar, çocuklarımızın gitmesinin mecburi olduğu bir kur...

Okul Çocuklarında Uyku Problemi
Okul Çocuklarında Uyku Problemi

Tatil geliyor, çocuklar bayram ediyor olsa da okulların yeniden a&c...

Ortaokul Öğrencileri İçin Kitap Önerileri
Ortaokul Öğrencileri İçin Kitap Önerileri

Kitapla ilk masal çağında başlayan çocuklar; kitap okuma alı...

Başarısız Karne ve Karne Korkusu
Başarısız Karne ve Karne Korkusu

Bir eğitim öğretim yılının daha sonuna zor bela geldik. (: Karnelerini heyeca...Etiketler
cep telefonu ve okul
okulda cep telefonu
telefon yasakları