Çocuklara Sorumuluk Kazandırma

Çocuklara Sorumuluk Kazandırma

  • Genel Bilgiler
  • 0 Yorum
  • 202 kere görüntülendi

Çocukların büyümesi ile birlikte; edinmesi gereken bir takım beceriler ve yetnikler vardır. Sorumluluk ise, çocuğun hem özgüvenini geliştirirken, hem de hayatı boyunca başarı kapılarını açan önemli bir görevdir. Çocuklara yaşına göre sorumluluk vermek konusunda önemli bir ayrım, göz ardı edilmemeli.

Yaşından büyük sorumluluk alan çocuklar; bıkkınlık, mutsuzluk gibi durumlara maruz kalabilir. Bu sebeple, aile evebeynleri tarafından verilecek sorumluluklar, çocuğun yaşına ve karakterine uygun olmalı ki, istenen amaç elde edilsin. Peki, çocuklarımıza nasıl sorumluluk duygusunu nasıl kazandırabiliriz? Çoğu ailenin merak ettiği bir soru olan, sorumluluk ve çocuk konusunda önerilerimizi bu makalemizde bulabileceksiniz.

Not: Vereceğiniz sorumluluk görevi, yaşa ve karaktere uygun olmalı.

Örneğin; 7 yaşındaki bir kız çocuğuna yemek yapma sorumluluğunun verilemeyeceği gibi, erkek çocuğuna da alışverişe gitme sorumluluğu verilmemeli.

* Kız çocukları için, odasını toplama sorumluluğunu verebilirsiniz. Kıyafetlerini katlamayı öğretebilir, tokalarını kutulara koyarak düzen kurmanın yolları gösterilebilir. Birlikte toplayacağınız odanın ardından, birlikte sütlü içecek içmeniz ve sohbet etmeniz ile sorumluluk görevi tamamlanmış olacaktır.

*Erkek çocukları için ise, oyuncaklarının toplanması veya yine odasının toplanması sorumluluğu verilebilir, ödül olarak ise onunla playstation oynayabilirsiniz. *Ödev sorumluluğunu neden yerine getirmesi gerektiğini, örnekler ile izah ederek, ödev sorumluluğunu yerine getirmesi halinde ona bir ödül hakkı vereceğinizi söyleyin.

*Cinsiyet fark etmeksizin, yemek masasının kurulması ve toplanmasına yardım etmesini bir sorumluluk olarak belirtin. Aile içi yardımlaşmanın önemini anlatarak, iletişiminizi güçlendirin.

*Aile bağlarının güçlendirilmesi konusunda ev ile ilgili kurallar belirleyin. Eve geç kalınacak ise, mesaj ya da aramak sureti ile haber verilmesinin bir sorumluluk olduğunu belirtin. Ve aynı davranışı evebeynler olarak sizler de yapın.

*Babalar, çocukları üzerinde önemli bir rol modelidir. Bu sebeple, sorumluluk bilincinin oluşturulması ve pekişirilmesi sürecinde, babanın desteği çok önemlidir. Tutarlılık aile içerisinde olması gereken bir durumdur, tutarlı olmayan sözler ve davranışlar sonucunda çocuklarınız, sorumluluklarını yerine getirmeyecek yollar arayacaktır.

*Takdir, beğeni ve ödül ise, sorumluluk bilincinin oturulması konusunda en büyük destekçi öğelerdir. Sorumluluğunu yerine getiren çocuklarınızı, okulda, aile ortamında övün ve onla gurur duyduğunuzu hissettirin. Sorumluluklarını eksiksiz yerine getiren çocuklarınıza, küçük süprizler yapın.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Tembel, Beceriksiz Gibi Kelimelerin Çocukların Psikolojisine Etkisi
Tembel, Beceriksiz Gibi Kelimelerin Çocukların Psikolojisine Etkisi

Her insanın hayatının bir döneminde, zaman zaman başarısız olmasına s...

Ergenlik ve Okul Dönemi Süreci
Ergenlik ve Okul Dönemi Süreci

Ergenlik, çocukluk döneminden yetişkin olmaya doğru atılan ilk...

Ergenlik Döneminde Kızlarda Görülen Hastalık: Blumia
Ergenlik Döneminde Kızlarda Görülen Hastalık: Blumia

Ergenliğe ilk adım atanlar, yaşıtlarına nazaran kızlar oluyor. Kızlar yapı...

Çocuğumun Derslerine Nasıl Katkıda Bulunabilirim?
Çocuğumun Derslerine Nasıl Katkıda Bulunabilirim?

Çocuklarının eğitimli ve sosyal bir birey olmasını isteyen aileler için, okul...Etiketler
çocuklarda sorumluluk
sorumluluk kazandırma