Okul Çocuklarında Uyku Problemi

Okul Çocuklarında Uyku Problemi

  • Genel Bilgiler
  • 0 Yorum
  • 203 kere görüntülendi

Tatil geliyor, çocuklar bayram ediyor olsa da okulların yeniden açılacağı günü bilen evebeynler kendilerini bekleyen zorlu süreçleri biliyor. Tatile giriş ile birlikte erken yatmalara son veren çocuklar; bilgisayar başından kalkmıyor, sabahlara kadar telefonda sosyal medyada geziyor, filmler izliyor. Tatil ile birlikte, uyku düzenleri bozulan çocuklar geceleri uyumayıp, sabahları uyanmıyor. Hal böyle olunca, evebeynler de bu durumdan pek şikayetçi. Çocuklarda uyku düzeni, yetişkinlere nazaran çok önemlidir. Çünkü, çocuklarımız gece uyurken büyür ve büyüme hormonu ancak gece salgılanır.

Gece uykusu ile gündüz uykusu arasında büyüme hormonunun haricinde, gözlerin dinlenmesi gibi bir sürü önemli fark vardır. Bu sebeple, uyku düzeninin bozulmasına neden olan uykusuzluk, çocuklarda önemli bir sorundur. Uyku düzeni bozulan ve uykusuzluk problemi yaşayan çocuklar, okul başlayınca büyük sıkıntı çekmektedirler. Ebeveyn olarak anneler ve babalar da, uykusuzluk sebebi ile uyumak isteyen çocuklarını zorla okula göndermek için uyandırmaya çalışmakta ve tartışmalar olabilmektedir.

Çocuğun uykusuzluk problemini tetikleyen, bilgisayar ve televizyon gibi cihazların kumandaları veya bataryaların alınması ile evebeynler ve çocuklar arasında ciddi problemler yaşanmaktadır. Oysa, .çocuklarımızın zayıf noktasına dokunmayı bilirsek, onların uykusuzluk problemini kolaylıkla çözebiliriz.
 

Peki, çocukların zayıf noktası nedir?

* Elbette sevgi. Ebeveyn olarak, ilginizi ve sevginizi hissettirmeniz ile, çocuklarınız yumuşar ve istediklerinizi yapabilir. Peki, sevgim ile çocuğumun uykusuzluk problemini nasıl çözebilirim?

*Daha önceki yayınlanmış makalelerimizde de söylediğimiz gibi, bebekken birlikte uyuduğunuz anları ona yeniden yaşatın, onunla birlikte onun yatağına girin.

*Birlikte uyuduğunuz resimleri göstererek, o günleri çok özlediğinizi ve bir süre onunla uyumak istediğinizi söyleyin. Çocuğunuzun uyumasını istediğiniz saatte ona muzlu süt yapın ve gece lambasını açarak onu yatağa davet edin. Ona masal anlatarak, güldürün. Şakalar yapın ve beraber müzik dinleyerek uyuyun. 1 hafta kadar bu davranışı sürdürmeniz halinde, uyku düzeni yeniden düzene girecek, uykusuzluk problemi gidecektir.

*Büyük yaşlardaki çocuklarınız için, uykusuzluğun sebep olduğu durumları konuşun. Kendinizden örnekler verin, bir kaç kez erken yatağa gitmeniz halinde uyku düzeninizi sağlayabileceğini ona anlatın. Denemesini isteyin, işe yarayacaktır.

*Okul çağındaki çocuklar için, okul başlamadan önce uykusuzluk problemini çözmeniz gerekir, zira uykusuz okula giden bir çocuğun başarılı olması beklenemez.

*Okulda, uykunun faydaları ile ilgili bir konuşma yapmasını öğretmeninden rica edebilirsiniz, erken uyuyan çocuklara ödül vereceğini beyan eden öğretmen ile ebeveyn iletişime geçerek, o haftanın kazananına ödül verilebilir.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Spor Dallarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Spor Dallarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Spor faaliyetleri, her yaştan insanın fiziksel ve sosyal gelişimi iç...

Lise Öğrencileri İçin Tatil Önerileri
Lise Öğrencileri İçin Tatil Önerileri

Okulların kapanmasına az kaldı malumunuz. Tüm öğrenciler gibi li...

Sınav Stresine Bağlı Hastalıklar
Sınav Stresine Bağlı Hastalıklar

Hayatımızın her alanında bir sürü sınavla karşılaşıyoruz. Stres ...

Lise Döneminde Aile ve Genç İlişkisi
Lise Döneminde Aile ve Genç İlişkisi

Aileler, çocuklarının zaman içerisinde çocukluktan, y...Etiketler
uyku problemi
çocuklarda uyku
özel okul
çocuklarda uyku problemi