Çocuğunuzu Okula Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuzu Okula Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Okul Öncesi
  • 0 Yorum
  • 23 kere görüntülendi

Okulların kapanmasına az kala, yeni okula başlayacak veya yeni bir okula kayıt olacak çocukların evebenylerini zor bir süreç bekliyor. Okul ile ilk defa tanışacak küçükler, ailesinden ayrı kalma korkusuna bağlı olarak okula gitmek istememe, ağlama nöbetleri, okulda sorun çıkarma ve adaptasyon sorunu ile bu yılda ailelerini biraz yoracak.

Yetişkin bir birey bile, yeni bir işe başlarken, hiç tanımadığı bir ortamda kendini ifade ederken zorlanabiliyor ise, annelerin kucağından bir anda ayrılan çocuklar da bu süreçte zorlanabilir. Kimi çocuk, okul sürecine kolay adapte olurken, kimi çocuk da adaptasyon sorunu yaşayabilir. Bu durum geçici olup, aile ve öğretmen desteği ile kolayca çözülebilir. Evebeynlere bir öneri olarak, çocuklarını okula hazırlarken dikkat etmesi gereken ipuçlarını bu yazımızda paylaştık. *Onunla oyun oynarken, okul hakkında bilgi verin.

Oyun oynarken, çocuklar bilgi almaya açıktır. En mutlu oldukları an oyuncakları ile doyasıyla oynadığı andır. “ona yakın zamanda bir sürü arkadaşının olacağını ve birlikte çok güzel oyunlar oynarken, hiç duymadığı bilgileri öğreneceğini” hevesli bir şekilde anlatın.

Okul adını verdiğimiz bu ilginç mekanda, sadece çocukların olduğunu burasının kocaman bir çocuk merkezi olduğunu söyleyin. Onlara hayvanlar hakkında, gemiler hakkında bilgi verecek bir abla veya abilerin olduğunu, beraber çok eğleneceklerini anlatın. Okula gitmek için gün sayacaktır eminiz. :)

*İçinde öğretici bilgilerin olduğu, kitapları ona hediye edin. Kitabın içerisindeki bilgileri ona okuyun, ve okulda bu bilgileri sağlayacak abi ve ablalar ile güzel vakit geçireceğini anlatın. *Okuma yazmanın önemini, okuma yazmanın nerelerde kullanıldığını anlatarak, gerçekçi örnekler verin. Örneğin, bir teyze kaybolmuş ve senden yardım istedi. O adresi tarif edebilmen için okuma yazma bilmen gerekiyor, teyzeye yardımcı olmak istiyorsan, okulda bir sürü arkadaşın ile birlikte okuma yazma öğrenerek, yaşlı teyzeye yardımcı olabilirsin. “ tarzında hikayeler anlatarak, onu okula gitmeye teşvik edebilirsiniz.

*Okul alışverişine gidin. Büyük bir heyecan ile akşam onu banyo yaptırın ve onunla küvette oynayın. Ona yeni kıyafetlerini giydirin ve sevdiği lezzetleri kahvaltıda sunun. Ailecek, kutlamaya gider gibi okul alışverişine gidin. İstediği kalemi, defteri, süs eşyalarını ve kalemliğini seçmesine fırsat verin. Eve gelince, okul eşyalarını okul çantasına yerleştirin.

*Okulun açılmasına yakın, birlikte erken uyumalara başlayın. Ev halkınında destek vereceği bu uyku düzenine, çocuğunuz hemen alışacak, ve okula hazırlık sürecine ilk adımı atmış olacaktır.

*Okulun ilk günü; önlüğünü giydirin, saçlarını güzelce yapın, güzel kokular sürün. Aynı şekilde sizde, özenli bir şekilde hazırlanın ve okula giderken şarkılar söyleyin. Çocuğunuzu öğretmenine teslim ettikten sonra, bırakmama ya da ağlama gibi reaksiyonlar ile karşılaşmanız halinde, çocuğunuz ile özel bir alanda konuşma yapın. Burada onunla oynayacak bir sürü arkadaş olduğunu, daha önce bahsettiğiniz hikayedeki teyzeye yardımcı olabilmek için günde 3-5 saat burada okuma yazma öğrenmesi gerektiğini hatırlatın. Onu mutlaka bekleyeceğinize söz vererek, sözlerinizi tutun. Gerisini, öğretmeni halleder (:Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Çocuk Bakıcısını Nasıl Seçmeliyiz?
Çocuk Bakıcısını Nasıl Seçmeliyiz?

Çocuklarımıza en yakın şefkat gösterebilecek ve onlarla bizim ...

Sınav Baskısı ve Depresyon
Sınav Baskısı ve Depresyon

Eğitim sistemlerinin bir parçası olan sınavlar, ülkemizde &oum...

Anaokulu ile Kreş Arasında ki Farklar
Anaokulu ile Kreş Arasında ki Farklar

Okula ilk adım: Anaokulu    &Cced...

Televizyonun Okul Çağındaki Çocuğa Etkileri
Televizyonun Okul Çağındaki Çocuğa Etkileri

Onlarca çizgifilm, yüzlerce çocuk kanallarının olduğu k...Etiketler
okula hazırlık
dikkat edilmesi gerekenler
özel okula hazırlık
ilkokula hazırlık