Bilgisayar, Tablet ve Okul

Bilgisayar, Tablet ve Okul

  • Genel Bilgiler
  • 0 Yorum
  • 147 kere görüntülendi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sokakta oyun oynayan çocuklar, online oyun dünyasına adım atmak sureti ile evlere hapsolmuş bir durumda. Çocuklar için oyun cenneti olarak adlandırılabilen, internet dünyasında binlerce oyun mevcut. Şiddet oyunları, kız oyunları, araba yarışları gibi çeşitli kategorilerde tasarlanan oyunlardan, çocuklarımızı gerçek dünyaya döndürmekte sorun yaşayabiliyoruz.

Bilgisayarın başında oturulan uzun saatler sonucu, çocukların konuşma becerileri zayıflarken, sosyalleşmeleri engelleniyor. Bilgisayarın dezavantajı olarak, çocuklarda çekingenlikler, asosyal haller ve öfke krizleri bilgisayarın bozulması ya da kapatılması ile gün yüzüne çıkabiliyor. Bilgisayarı faydalı bir şekilde kullanmasını sağlamak isteyen evebeynlerin, oyunlar ile başı dertte.

Derslerini çalışmayan, ödevlerini yapmamak için ailesi ile kavga eden, bilgisayarda oyun oynamak için öfke krizlerine giren çocukları, derse teşvik etmek neredeyse imkansız gözüyle bakılsa da, aslında çözüm basit. Oyun çağında vücudunda enerji dolaşan bir çocuğun, saatlerce ders çalışmasını beklemek ve onu baskılamak iste evebeynlerin yaptığı en büyük yanlış ile sorunlar büyüyor. Çocuk oyun oynamak istiyor, anne bilgisayarı saklıyor, çocuk okuldan gelince bilgisayara koşuyor, anne gidiyor çocuğa “ yine mi oturdun onun başına, kalk hemen.” gibi sözler ile çocuğa negatif enerji veriyor. Sorunu çözmek için olumlu yaklaşmak yerine, tuz biber anne babalar, çocukları öfke krizlerine girmeye başlayınca soluğu çocuk psikologunda alıyor. Aslında, kendiniz kendinizin psikologu olabilir, çocuğunuzu ders çalışmaya teşvik edebilirsiniz. Nasıl mı? Ayrıntılar yazımızda!

-Tatlı dil : Çocuklarınız ile yukarıdan konuşmayın, onun gözlerinin hizasına gelecek kadar yere oturun ve onunla konuşun. “Okuldayken onu çok özlediğinizi, onunla sohbet etmek için saatlerce beklediğinizi dile getirin.” Onunla oynamayı beklerken, ona sevdiği pastayı ya da yemeği yaptığını söyleyerek, aranızda bir sevgi bağı kurmasına destek olun. Birlikte yemek yiyin ve sohbet edin. Ona aldığınız farklı oyuncağı hediye kutusunda ona verin, birlikte oynayın. Bu oyun sürecinden sonra, ödevini yapması gerektiğini söyleyin, daha bilgisayarda oyun oynacağını ve sonra uyuyacağını dile getirin. Eminiz ki, önce ödevini yapacak, sonra da bilgisayarda oyun oynayacak, elbette sizin verdiğiniz saatler aralığında. ;)

-Bilgisayarı bir de siz kullanın : Bilgisayarın yanlış ve doğru kullanımı ile ilgili bir animasyon filmi senaryosu yazın. Animasyon programları ile bu senaryoyu çocuğunuza aktarmak için, bilgisayar başına bir de siz oturun. Çocuğunuzun sevdiği renkleri kullanarak, animasyonunuzu seslendirmek için birinden destek alabilirsiniz. Bilgisayarı doğru kullanmayan ve derslerine önem vermeyen çocuğun başına gelecekleri bir senaryo halinde, çocuğunuza izletin. Bunun ne kadar kötü bir şey olduğunu, onunla karşılıklı diyaloglar ile teyit edin. Bir de iyiyi gösterin, bırakın kendisi karşılaştırsın. ;)

-Genel olarak her derste zayıf ise, bilgisayarı ders kullanmak ve oyun oynamak amacı ile kullanmasını sağlayın. Öğretmenler ve yayınevleri tarafından kurulan EBA gibi sistemlere üye olun, çocuğunuz hem oyun oynasın hem de ders çalışsın. Çocuğunuz için faydalı online eğitim sistemleri araştırmak sizin göreviniz, çalışmak ve oynamak ise çocuğunuzun görevi olsun.

-Tehdit, şart gibi şeyleri asla teklif etmeyin! Sizin tehdit edilmeniz veya size şart koşulması sizi ne kadar sinir edecek bir durumsa, çocuğunuz için bunlar da öfke sebebi. Babası ile tehdit etmek, dayak ile tehdit etmek çocuğunuzu derslerde başarısız yapmaz, aksine başarılı olmasını engelleyerek sizden de nefret etmesini sağlar. Eğer ders yaparsan, sana şunu alırım gibi cümlelerden de uzak durun. Karşılıklı şart olmadan, artık ödev yapmayacaktır ve size istediği şeyleri aldırmak için ödev yapmayı kullanacaktır. Unutmayın, yeni nesil çocukları çok zeki ! :)Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Sınav Baskısı ve Depresyon
Sınav Baskısı ve Depresyon

Eğitim sistemlerinin bir parçası olan sınavlar, ülkemizde &oum...

Çocuğun Okuldan Kaçmasının Nedenleri
Çocuğun Okuldan Kaçmasının Nedenleri

Okul, bir çocuğun gününün büyük bir bö...

Tuvalet Alışkanlıkları ve Okul
Tuvalet Alışkanlıkları ve Okul

Tuvalet eğitimi; belirli yaşlar arasında verilmesi gereken ilk eğitimler aras...

Okul ve Madde Bağımlılığı
Okul ve Madde Bağımlılığı

Madde ile ilk tanışma, ilkokul çağına kadar düşmüş bir du...Etiketler
teknoloji
özel okul
bilgisayar ve çocuk
öğrenci
mine craft