Sosyal Medyanın Öğrencinin Başarısına Etkisi

Sosyal Medyanın Öğrencinin Başarısına Etkisi

  • Lise
  • 0 Yorum
  • 316 kere görüntülendi

İnternet üzerinde mesajlaşma ve arkadaş olma platformları gün geçtikçe çeşitlenmekte ve çocuklarımız tarafından da aktif olarak kullanılmakta. Evimizdeki en ufak su ısıtıcımız bile akıllı teknolojiye sahip iken, çocuğumuza verdiğimiz telefonlardan bilgisayarlara kadar tüm cihazlar son teknoloji ürünleri. Bu denli teknolojik cihazlara sahip olan çocuklar, merak duygusu ile internette ilginç bilgilere, videolara, ve sınırsız içeriğe saniyeler içerisinde ulaşabiliyor.

Hal böyle iken, çocukların internetin sınırsız dünyasına kapılması kaçınılmaz bir gerçek. Yatarken, tuvaletteyken, yemek yerken hatta yürürken bile telefondaki sınırsız içeriklerde zap yapan çocuklarımız, ders çalışmayı pek bir sıkıcı bulabiliyor. Özellikle, ergenlik çağları arasındaki genç kızlar ve erkekler, sosyal medya üzerinden resim paylaşma, durum atma gibi göndermeler ile saatlerini sosyal medya ağlarında geçirebiliyor.

Gün boyu okulda olan çocuklar, akşam geldiklerinde ise bilgisayar başından kalkmıyor, gerek oyun gerekse sosyal medyanın cazibesine kapılıp, ya ödevlerini yapmıyor ya da sınavlarına çalışmıyor. Bu nedenle, orantısız sosyal medya kullanımı başarısızlığı da beraberinde sürüklüyor. Her anne baba da diğer anne babalar gibi; çocuklarının başarısını görmek ve iyi bir meslek sahibi olmasını ister. Ancak, başarısızlık ile karşılaşan çocuk, aile üzerinde hayal kırıklığı yarattığından dolayı, sosyal medya kullanımı yasaklanabilir. Evebeynlerin bilmesi gereken nokta şu ki, yasaklayarak, veya kısıtlayarak başarıyı sağlayamazsınız, ya da sağladığınız başarı kalıcı olmaz. Oysaki; Sosyal medyanın kullanımı konusunda evde bir düzenleme yapabilir, eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz. Nasıl mı?

-Sosyal medya saati planlayın. Bu saatin, yemek yedikten ve ödevlerin ve sınavların bittikten sonra olmasına gayret edin ki, çocuğunuzun başarısına katkısı olsun. Okuldan geldiği andan itibaren, temizlik yemek ve ödev üçgenini kurun ve kontrol yapın, anlaşmayı ihlal eden olursa, onu uyarın. Sosyal medya saatinde, ailecek komik videolar seyredebilir, çocuklarınıza ilginç bilgileri gösterebilirsiniz. Bu hem aranızdaki diyalogu, hem de sosyal medyada faydalı içeriklere yönlendirme yapabilmenizi sağlayacaktır.

-Başarısızlığına neden olan etkeni bir anda yok ederseniz, çocuğunuz ders çalışmayı red edebilir. Telefonu ya da bilgisayarı elinden almak çözüm değildir, ona yapıcı bir şekilde yaklaşın.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Çocuğunuzu Okula Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çocuğunuzu Okula Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Okulların kapanmasına az kala, yeni okula başlayacak veya yeni bir okula k...

Kapadokya Gezisi Kazanımları
Kapadokya Gezisi Kazanımları

Çocukların hayal dünyası ve Dünya’ya bakış aç...

Sınav Baskısı ve Depresyon
Sınav Baskısı ve Depresyon

Eğitim sistemlerinin bir parçası olan sınavlar, ülkemizde &oum...

Üniversite Sınavı İçin Kitap Önerileri
Üniversite Sınavı İçin Kitap Önerileri

Üniversite sınavları ve lisedeki sınavlar birbirine paralel olarak gi...Etiketler
sosyal medya
facebooki instagram
twitter
özel okul
öğrenci
başarı