Oyunlar ve Meslek Seçimi

Oyunlar ve Meslek Seçimi

  • İlkokul
  • 0 Yorum
  • 605 kere görüntülendi

Oyun oynuyor diye kızmayın, oyunlar meslek seçiminde büyük rol oynuyor! Çocuklar, ilgi odaklarına göre ilerde meslek seçerler. Bir insanın sevmediği bölümü okuması beklenmediği gibi, sevmediği işide yapamaz.

İzlediği programlardan, oynadığı oyunlara kadar her bilgi aslında çocuğunuzun meslek seçimi hakkında bilgi verir. Örneğin, çocuğunuza hediye alacaksınız ve oyuncak mağazasına götürdünüz, çocuğunuz sürekli kıyafet tasarımı ile ilgili oyuncakları tercih ediyor ise, bu onun yaratıcılığının simgesi ve ilerde moda tasarımcısı olabileceğinin göstergesi olabilir. Aynı şekilde, erkek çocukları ise, tamir vb gibi oyuncakları tercih ediyor ise, elektirik elektronik bölümlerinden bilgisayar mühendisliğine kadar meslek çeşitlerine yatkın olabilir. Çocuğunuz hobi olarak, tasarımsal ürünleri araştırıyor ve el emeği ile tasarımlar yapıyorsa, iç mimarlık, tasarım atölyesi gibi konularda eğitim alabilir. Çocuklarınızı sürekli ders çalışmak ve okula gitmek zorunda bırakmak yerine, oynadığı oyunlara göz atın.

Çocuğunuzun, sayısal derslerinin iyi olması sözel derslerinin kötü olması ile meslek seçimi yaptırmak pek doğru olmasa gerek. Zira, pazarlama gibi sözel ağırlık içerek programdan mezun olarak, el emeği ile yaptığı ürünleri pazarlayarak kendi markasını yaratabilir. Bu sebeple,doğru meslek seçimini çocuğunuzun oynamayı sevdiği oyunlardan veya izlediği programlardan saptayabilirsiniz. İncelemeniz doğrultusunda, çocuğunuzun yatkın olduğu hobi kurslarına yazdırabilir, özgüveni için önemli adımlar atabilirsiniz.

Oyun oynamak, her çocuğun doğasında olan bir olgu. Oyunları kısıtlamanız demek, sıkıcı bir hayat demek onlar için. Bu sebeple, oyun oynaması için ona eğitici oyunlar ve filmler alır. Oyun oynayarak, meslek seçimini yönlendirebilir veya kendi istediği mesleği bulmasını sağlayabilirsiniz. Oyun oynuyor diye kızdığınız çocuklarınızın en doğal haklarını engeller iseniz, çocuğunuzu baskıcı ve sert bir ortamda büyütürsünüz.

Oyun oynamasına bile müsade edilmeyen bir evde ve okulda çocuğun başarılı olması beklenemezken, meslek sahibi olmasını nasıl bekleyebilirsiniz?

Bu sebeple, oyun oynuyor diye çocuklarınıza kızmayın, zira oyun oynarken kendisi için en doğru mesleği bulabilecek kadar zeki çocuklarımız. Oyun saatlerini belirli sınırlamalar getirerek düzene koyabilir, hem okul hem de oyunu bir arada götürebilir, üstelik hobi kurslarına bile çocuğunuzu teşvik edebilirsiniz.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
İlk Aşk ve Okul
İlk Aşk ve Okul

Aşık olma yaşı, eskiye nazaran günümüzde bir hayli düş...

Çekingen Çocuklar
Çekingen Çocuklar

Hayatımızın en değerli varlıkları olan çocukların karakterleri her ...

Çocuğum Okulda Arkadaş Edinemiyor
Çocuğum Okulda Arkadaş Edinemiyor

Okul ile yeni insanlar arasına ilk defa karışan çocuklar, sosyalleşmeye ilk a...

Çocuklara Sorumuluk Kazandırma
Çocuklara Sorumuluk Kazandırma

Çocukların büyümesi ile birlikte; edinmesi gereken bir ta...Etiketler
oyunlar
meslekler
meslek seçimi
özel okul