Okul Başarısı Nasıl Arttırılır

Okul Başarısı Nasıl Arttırılır

  • Ortaokul
  • 0 Yorum
  • 151 kere görüntülendi

Başarı, kişiden kişiye göre değişen bir kıstas olsa da, okul gibi belirli müfredata sahip kurumlar için, verilen derslerin en az belirlenmiş not ile geçilmesi demektir. Başarının sadece notla ölçülmemesi gereken bir hayatta, çocuğunuz derslerinde başarısız olabilirken, yetenekleri ile sizleri şaşırtabilir. Yeteneklerini bir mesleğe dönüştürebilen çocuklarımızın, okul başarısı çok önemli bir kıstas olmasa gerek.

Okul başarısı, ileride üniversitede eğitim almak, farklı bilim dallarının derslerine vakıf olmak, yurdışına gitmek, üniversitede bir çok etkinliğe katılmak ve belki de iyi bir meslek demektir. Her çocuk, gerek okul gerekse de sosyal yaşamında çocuğunun çok başarılı olmasını ister ve bunu bazen abartarak çocukları boğabilir. Ancak, orta derecede başarılı çocuklar ise, okul başarısını arttırmak için atılacak adımlar ile, çocuklar başarılı bir okul sürecini tamamlayarak, güzel meslek sahibi olabilirler.

Bugün özel okul rehberim olarak, sizlere çocukların okul başarısını arttırmak için yapabileceklerinizi paylaşmak istedik.

-Çocuklarınızın hobisi olsun. Yeteneklerini fark eden çocuk, kendini özel hisseder. Yeteneklerini ise, faydalı bir şekilde kullanabilen çocuk, insanlara faydalı olabildiğini gördüğü anda özgüven sahibi olur. Bu sebeple, çocuğunuzun ilgi alanına göre hobilere yönlendirip, onları destekleyebilirsiniz. Örneğin, Çocuğunuz çevreye duyarlılığı arttırmak için bir fikir sundu. Bunu sizin desteğiniz ile projeleştirerek, okulda hayat bilgisi dersinde örnek proje olarak sunabilir, ödev olarak verebilir değil mi? Dolayısı ile hobiler, okul başarısını mutlaka arttıracaktır.

-Oyun oynamasına izin verin. Oyun oynamak, çocuğunuzun ihtiyacı olan enerjinin atımı için önemli bir rol oynar. Buna ek olarak, çocuğunuzun hayal gücüne katkıda bulunur ve oyun oynamasının ardından mutlu olan çocuk, ders çalışmayı kabul edecektir. -Kitaplar, okul başarısını arttırırken, onun sözel gelişimini de destekleyecektir. Okuma kitapları, kazanım testleri, yaz kitapları ile çocuğunuzu her zaman destekleyebilir, okuldaki başarısını arttırabilirsiniz.

-Okul arkadaşları ile görüşmesi için fırsatlar yaratabilir, sınava çalışmaları için her gün bir evde toplanmalarına müsade edebilirsiniz. Unutmayın ki bilgiler, paylaştıkça çoğalır. Çocuklar, birbirlerinin dilinden anladıkları için, öğretmeninin anlatmadığı konuları arkadaşlarının bakış açısı ile anlayarak, derslerdeki başarısını arkadaşlarının küçük yardımları ile arttırabilir.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Çocuklarda Değerler Eğitimi
Çocuklarda Değerler Eğitimi

Hayat bir ekip işidir, bu yerçekimi gibi bir gerçektir. Ailede iş yerinde, ka...

Okul ve Madde Bağımlılığı
Okul ve Madde Bağımlılığı

Madde ile ilk tanışma, ilkokul çağına kadar düşmüş bir du...

Okul ve Tatil Dengesi
Okul ve Tatil Dengesi

Yaz mevsimi yine geliyor malum. İlkbaharda havaların ısınmasını fırsat bil...

Ortaokul Öğrencilerine İzletilebilecek Filmler
Ortaokul Öğrencilerine İzletilebilecek Filmler

Öğrencilerin teorik derslerinde başarılı olması elbette hem okul y&ou...Etiketler
okul başarısı
başarı artışı
nasıl başarı artar