Aikido ile Çocuklar Güvende

Aikido ile Çocuklar Güvende

  • Genel Bilgiler
  • 0 Yorum
  • 159 kere görüntülendi

Sevgi ve güven ile büyütmekte olduğumuz çocuklarımız, evde güvende olsun diye camları kilit sistemi ile donatıyor, çekmecelerin kulplarını söküyor ve sehpaları depolara kaldırıyoruz. Evimizin içerisinde bu derece güvenlik önlemleri almamız, dışarıdaki tehlikeleri ne yazık ki önleyemiyor. Çocuğumuzun sosyalleşmeye başlaması ile, apartman, park ve sokak sınırları gitgide büyüyor ve çocuğumuz biz olmadan da dışarıya çıkabilecek yaşa geldiğinde, güvende mi? Şuan başı dertte mi? diye evebeynler olarak büyük korku içerisinde yaşıyoruz. Korkularımız ile çocuklarımızı baskılamak ve sosyalleşmesini engelleyecek hareketlerde bulunmak yerine, onun güvenliğini kendisinin sağlamasını başarabiliriz.

Eline vereceğimiz telefonlar ya da para ile onu koruyamayacağımızın bilincinde olduğumuz gibi, kendisini koruması için bir takım önlemler almamız gerektiğininde bilincinde olduğumuza inanıyoruz. Küçük yaşta verilen cinsel eğitim ile, cinsel istismarın önüne geçebilsek de, kaçırılmai gasp edilme ve kavga gibi durumlarda çocuklarımızın güvenliğini her zaman sağlayamayız. Bu sebeple, çocuklarımızın psikolojisini ve güvenliğini düşünerek, savunma sporlarına gönderebilir ve sosyalleşmesine katkıda bulunabiliriz.Bir taş ile iki kuş : Aikido
Spor dalları ile uğraşan çocukların, okul hayatında ve sosyal hayatında başarılı olduğunu elbette biliyoruz. Çocuğumuzun hem güvende olmasını istiyor hem de hobisi olsun istiyor isek, bir taş ile iki kuşu vurduk demektir. Evebeynler olarak, aikido, judo gibi savunma sanatlarına yazdıracağımız çocuklarımız, yanında biz olmadan da kendini her an koruyabilecek konuma gelebiliyorlar. Sosyalleşme sürecine destek olan bu sporlar ile, ilerde bu spor dalında başarılar kazanmaya başlayan çocuğumuz hem güvende olacak hem de spor ile tüm kötü alışkanlıklardan ve kötü arkadaşlardan uzak kalacaktır. Sağlam kafa sağlam vücuttta bulunur atasözünden yola çıkarak, çocuğunuzun fiziksel ve duygusal gelişimi için, erken yaşlarda spor dalları ile ilgilenmesinde fayda var. Spor dallarının çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini saymakla bitirememekle beraber, en büyük faydası bir evebeyn için, güvende olması olacaktır.
 
4+ yaş üzeri çocuklarınızı aikido ve judo ile tanıştırarak, gelişimlerine destek olabilir, hem de ilerde siz olmadan da kendi güvenliğini sağlayabileceğinden emin olabilirsiniz.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Lise Öğrencilerinin Gelişimine Katkı: Sosyal Sorumluluk Projeleri
Lise Öğrencilerinin Gelişimine Katkı: Sosyal Sorumluluk Projeleri

Eğitim, ilk olarak aile içerisinde bebeklikten başlar ve aslında &o...

Okul Öncesi Çocuklarda Müzik Dinletmenin Faydaları
Okul Öncesi Çocuklarda Müzik Dinletmenin Faydaları

Müzik öyle birşeydir ki; ruhun gıdası ve ruhu iyileşmesini sağla...

Üniversite Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Üniversite Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversite, hayatımızda hiç edinmediğimiz bilgileri ve gö...

Boyalar ile Harikalar Yaratan Çocuklar
Boyalar ile Harikalar Yaratan Çocuklar

Çocukların hayal dünyasının ucu bucağı yok. Duygusal düny...Etiketler
aikido
çocuklarla aikido
uzakdoğu sporları