Anaokulu ile Kreş Arasında ki Farklar

Anaokulu ile Kreş Arasında ki Farklar

  • Okul Öncesi
  • 0 Yorum
  • 44 kere görüntülendi

Okula ilk adım: Anaokulu
  
Çocuklarımız, hayatımızın en değerli mücevherleri ve onların en güzel eğitimi alarak, meslek sahibi olması ve topluma faydalı bir birey olabilmesi herşeyden önemli. Haliyle, her bir anını merak ile izlediğimiz bebeklerimiz, hızlı büyüyor. Anne ve babalar; çocuklarının nasıl bu kadar büyüyebildiğine şaşırırken, anaokulu da gelip çatar. Çocukların sosyalleşme ihtiyacı 3 yaşından itibaren ortaya çıkması ile birlikte yaşıtlarıyla oynama ve vakit geçirme eğiliminin sağlanması amacı ile kreşler 0-3 yaş arası hizmet vermektedir.

Anaokulu nedir? veya ne değildir sorusu anne babaların zihnini karıştırabilen bir konu olsa da; anaokulu dediğimiz kavram, Milli eğitime bağlı kurumlarda ve özel sektörde bulunan 6-7 yaş arasında, ilkokul 1. sınıfa başlamadan çocukların okula ilk adımı olarak tanımlanabilir. Devletin belirlemiş olduğu yaş kriterini sağlayan çocuklar, anaokuluna giderek, erken okuma ve yazma faaliyetlerini öğrenmesi ve okula alıştırılma sürecini tamamlaması beklenir.

Okula ilk adım olan anaokulunda; resim aktiviteleri, sayıların öğretilmesi, okuma yazma, okul düzeninin öğretilmesi ile bir sonraki sene 1.sınıfta okula adaptasyonun sağlanması amaçlanır. Çocukların yaşıtları ile birlikte oynamak istemesi ve sosyalleşme ihtiyacını karşılaması ile anaokulları, çocuklar tarafından çok sevilmektedir. Anaokullarının çocukları, 1.sınıfa hazırlama ve adaptasyon sürecini kısaltma misyonunun haricinde, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerini destekleyecek aktivitelerin yapılması, doğru iletişim kurma becerilerininin edinilmesi ve hayal güçlerini kullanması amaçlanır.
Anaokulları genel olarak 0-6 yaş olarak tanımlansa da, bu eksik bir bilgidir.

Anaokullarının kreş olarak ayrılmasından sonra, kreşler; oyun ve sosyalleşme ihtiyacını giderirken, anaokulları ise; çocuğun yeteneklerini ortaya çıkarmak ve okula adaptasyonunu eğitici aktiviteler ile desteklemektir. Bu sebeple, kreş ve anaokulu birbirinden ayrılmış, farklı amaçlara hizmet eden sistemlerdir.
 
Anaokulu çocuğuma ne katar?
*Sosyalleşmeye katkısı: İçine kapanık veya arkadaş edinme konusunda yetersiz olan çocuklar, yaşıtları ile sürekli bir arada bulunduğu ve oyun oynadığı için sosyalleşme konusunda büyük yol kat edebilirler.
 
*Yetenekler: Yapmayı sevdiği aktiviteleri destekleyecek ve yeni kapılar açacak öğretmenleri ile, hobilerini başarılı bir şekilde icra etmeyi öğrenebilirler. Yapılan bir çok aktivite ile çocuklarınızın yeteneğini keşfedebilir, çocuğunuzun bu yeteneğini ilerletebilirsiniz.
 
*Okul reddi ve adaptasyon problemi: Çoğu anne babanın en çok problem yaşadığı konulardan birisi olan okul reddi ve adaptasyon problemi, anaokulu ile aşılabilen bir problemdir. Anaokuluna gidilen yaş ve oradaki aktiviteler nedeni ile okula ve sosyal çevreye adaptasyon çok daha kolay olabilmekte olup, 1. sınıf eğitiminde aileler zorluk yaşamazlar.
 
*Başarı: Erken sayıları öğrenme, okuma- yazma öğrenilmesi, ve bir çok aktivite ile sözel gelişimlerinin desteklenmesi ile ilerideki okul başarılarının temeli anaokullarında atılır.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Bilgisayar, Tablet ve Okul
Bilgisayar, Tablet ve Okul

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sokakta oyun oynayan çocuklar, ...

Çocuğum Okulda Arkadaş Edinemiyor
Çocuğum Okulda Arkadaş Edinemiyor

Okul ile yeni insanlar arasına ilk defa karışan çocuklar, sosyalleşmeye ilk a...

Kreş Nedir?
Kreş Nedir?

Kreşler, küçük küçük çocukların s...

Çocuğum Öğretmenini Sevmiyor
Çocuğum Öğretmenini Sevmiyor

Okul hayatı boyunca, herkesin sevdiği ya da sevmediği idareciler, öğr...Etiketler
anaokulu
kreş
özel anaokulu
özel kreş
özel okul
anaokulu kreş farkları