Kreş Nedir?

Kreş Nedir?

  • Okul Öncesi
  • 0 Yorum
  • 43 kere görüntülendi

Kreşler, küçük küçük çocukların sevinçle koşturduğu oyun alanları olarak bilindiği gibi, çalışan anne babaların çocuklarını güvende olacakları bir yere emanet ederek gelişimlerine destek vermek amacı ile hizmet veren kurumlar olarak da tanımlanabilir. Kreşleri; 3+ yaş üstü çocuklardan oluşan, eğlenceli aktivitelerin bulunduğu ve çocukların bir arada oynayabildikleri küçük parklar olarak düşünmekte mümkün.

Kreşler, genelde çalışan anne babaların çocuklarını emanet edip, akşam aldıkları bir yer olarak bilinse de, aslında kreşlerin görevi sadece çocuklara göz kulak olmak değildir. Kreşlerde görev alan her bir öğretmen; çocuk gelişimi veya çocuk psikolojisi bölümünden mezun olan ve deneyimli kişilerden oluştuğunu belirtmekte fayda var. Ancak, kreşlerin okullardan ve anaokuldan farklı bir işleyişi olduğunu belirtmekte fayda var.

Anaokul ve okullarda eğitim öğretime hazırlık yapılırken, kreşlerde çocuklara tuvalet eğitimi, görgü kuralları, resim becerilerini geliştirme ve hobi edindirme gibi çocuğa yönelik aktiviteler yapılmaktadır. Kreşe giden bir çocuk, sosyalleşme yolunda ilk adımını arkadaşları ile tanışarak ve oynayarak yaparken, belirli konularda alacağı eğitimler ile kişisel gelişimini ve karakterini geliştirebilir.
 
Kreş çocuklara ne katar?
*Sosyalleşme olgusu : 3+ yaş üstü çocuklar artık, aile ve akrabalarından sıkılmış olup, dışarıdaki park ve yaşıtları ile ilişki kurmak istemektedir. Bu sebeple, kreşler sosyalleşme ihtiyacının giderilebileceği ve gözlemlenebileceği en güzel eğitim alanlarından birisi olarak karşımıza çıkar.
 
*Beceri ve yetenek: Kaşık tutmak, sofra düzeni, yardımlaşma gibi bir çok konuda eğitim alan çocuklar, ailelerinin yoğun iş temposu nedeniyle yetişemediği her konuda eğitilmeye çalışılır. Tuvalet eğitimi, yemek düzeni gibi gelişimsel konular da uzmanlar çocuklar ile ilgilenir ve ailelere büyük kolayık sağlanır.
 
Not :Kreş demek, oyun çağındaki çocukların bir arada bulunması demek. Kreşin çocuklara katkısını anlattığımız bu makalede elbette bu etkiler bu kadar kısıtlı değildir. Kreşlerde sosyal beceriler gelişirken, hobiler edinilmeye başlanır, annenin zorlandığı her konuda uzmanlar çocukları kolayca yönlendirebilmektedir.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Saldırgan Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekir
Saldırgan Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekir

Çocuklarda öfke krizleri ve saldırganlık, günümü...

Üstün / İleri Zekalı Çocukların Okulda Yaşadığı Problemler
Üstün / İleri Zekalı Çocukların Okulda Yaşadığı Problemler

Her ailenin ilk önceliği çocukların fiziksel ve duygusal geliş...

Ergenlik ve Okul Dönemi Süreci
Ergenlik ve Okul Dönemi Süreci

Ergenlik, çocukluk döneminden yetişkin olmaya doğru atılan ilk...

Tuvalet Alışkanlıkları ve Okul
Tuvalet Alışkanlıkları ve Okul

Tuvalet eğitimi; belirli yaşlar arasında verilmesi gereken ilk eğitimler aras...Etiketler
kreş
anaokulu
özel kreş
özel okul