Kapadokya Gezisi Kazanımları

Kapadokya Gezisi Kazanımları

  • Genel Bilgiler
  • 0 Yorum
  • 528 kere görüntülendi

Çocukların hayal dünyası ve Dünya’ya bakış açısı bizim kadar sınırlı değil. Sonsuz bir hayal dünyasına sahip olan çocuklar, sıradan bilgileri bile ilginç olarak algılayıp, şaşırabiliyorlar. Birbirinden sevimli miniklerimiz, ev ortamından sıkılıp, pencereden gördüğü park gibi renkli alanlara gitmek istemekle ilk sosyalleşme süreçlerini başlatmış oluyorlar. Hal böyle iken, park gezintileri sokak gezintilerine, sokak gezintileri de farklı mekan gezintilerine kısa sürede dönebiliyor. Çocukların hayvanlarla tanışması ve ilişki kurmasını isteyen aileler, hayvanat bahçelerini ve doğal yaşam parklarını ziyaret ederken, tarihimizi bilsin, sahip çıksın diyen evebeynler müzelere ve Anıtkabir’e çocuklarını götürüp, gezmelerini sağlayabiliyorlar.

Gezmek, yeni yerler görmek ve bunları kaydetmek; çocuklar için çok eğlenceli ve farklı deneyim demektir. Farklı bilgileri öğrenmeye meyilli olan çocukları doğru bir şekilde yönlendirirsek, genel kültürlü bir birey olmalarını sağlayabiliriz. Okula giden çocuklarımız için sık sık düzenlenen okul gezileri konusuna değinmekte fayda var. Bir çok evebeynin izin vermediği ya da bahaneler ile göndermek istemediği bu gezilerde, çocuklarınızı büyük kazanımlar beklese de, sizin verdiğiniz karar ile, bu kazanımlar bir daha elde edilemeyebilir türde. Bu sebeple, çocukların gelişimine katkıda bulunmak ve genel kültürlü bireyler olmasını isteyen aileler için gezi kazanımının farkındalığını oluşturmak amacı ile bu yazıyı hazırladık .

Örnek Vaka: Kapadokya Gezisinde Kazanımlar
 
Çocukların bir arada bulunduğu ve öğretmenler ile gidilen bu geziler, çocuğunuzun özgüveni için gerçekten çok önemli. Tek başına bir birey olarak, şehir dışına çıkma özgüvenini ve sizin ona güveninizi hisseden çocuk için bu gezinimde özgüven kazanımı azımsanmayacak kadar önemli. Geziler esnasında öğretmenin vereceği sorumlulukları yerine getirmek, çocuklarınıza bir daha bulamayacağı kazanımlar sunmakta. Örnek vermek gerekirse, arkadaşının sorumluluğunu ona, onun sorumluluğunu da arkadaşına vermek gibi birbirinden sorumlu olma hali ile, sorumluluk ve sahiplenme duygusu gelişerek, arkadaşlık ilişkileri kuvvetlenecektir. Her yeni bilgi, yeni icatları doğurabilir.

Çocuğunuzun o anda gözüne takılabilecek en ufak detay veya bilgi, çocuğunuzun faydalı projeler üretmesine ve ülkemize fayda sağlamasına katkıda bulunabilir. Kapadokya Gezisi kazanımları olarak vereceğimiz vaka örneğinde, çocuğunuz ülkemizi ve kültürümüzü yakından inceleyerek, coğrafi bilgilerini görsel bir şekilde tekrar edebilir. Coğrafi bir aşınım sonucu oluşan Kapadokya ve diğer yeryüzü şekilleri ile bilgi edinen çocuğunuz, coğrafi dersine karşı ilgi duyabilir ve var olan zayıf notunu yükseltmek için adım atabilir. Bu sebeple, Kapadokya Gezisinde Kazanımlar konusu altında verdiğimiz kazanımları dikkatle okumanızda fayda olmakla birlikte, çocuklarınızın hayal dünyalarına yeni ufukları da siz açabilirsiniz.
 Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Üniversite Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Üniversite Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversite, hayatımızda hiç edinmediğimiz bilgileri ve gö...

Yaz Okulu
Yaz Okulu

Yazın gelişine en çok çocukların sevindiği malumunuz. Erkend...

Okul Harçlığı Verilmeli mi?
Okul Harçlığı Verilmeli mi?

Okula başlayan çocuklara verilecek harçlık miktarı, onların ...

Çocuklarda Yeme Bozukluğu
Çocuklarda Yeme Bozukluğu

Yeme bozukluğu; düzensiz yemek yeme, kilo alma korkusu, ve strese bağ...Etiketler
kapadokya gezileri
geziler
özel okul
kapadokya