İzmir Özel Okullar ve Devlet Okulları Benzerlikleri

İzmir Özel Okullar ve Devlet Okulları Benzerlikleri

  • Genel Bilgiler
  • 0 Yorum
  • 250 kere görüntülendi

Geçen senelerde, YGS, LYS gibi sınavlara girecek öğrenciler, dershane dershane araştırma yaparak, kendileri için en uygun dershaneye yazılır, okul ile birlikte dershaneyi götürmeye çalışırlardı.

Fiziksel yorgunluğun ve bilgi karmaşasının hat safhasında olan öğrenciler için, Milli Eğitim Bakanlığı kolları sıvadı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararı ile dershaneler kapatıldı ve yüzlerce dershane özel okul ve temel lise adı altında hizmet vermeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın üzerinde çalışmış olduğu özel okul ve temel lise projelerinin temel amacı, sınav başarısı yüksek olan bu kurumların yöntem ve methodlarının okul eğitimi ile birleştirilmesi ve öğrencilerin başarılarının arttırılması olarak belirlenmiştir. Dershanelerin kapatılması ve bir nevi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlanması ile öğrenciler bu konu hakkında endişeye kapıldı.

Devlet okullarının verdiği diplomayı verme yetkisini kazanan özel okullar ve temel liselere geçişin mümkün olup olmadığı, devlet okulu ve özel okulun farkının ne olacağının, özel okulların sınavı kazanma olasılığının daha yüksek olup olmayacağı öğrenciler ve aileler arasında en çok tartışılan konular arasında. Bugün bu makalemizde ise, bu tartışmalara ve sorulara son vermek için özel okullar ve devlet okulları arasındaki fark ve benzerliklere değinmek istedik.
 
Örnek ile başlayalım, İzmir özel okullar ve devlet okulları arasındaki farkı ele alacak olursak, özel okul veya temel liselere kayıt olmak için belirlenen ücretleri ödemeniz gerekmekte. İzmir özel okullar ve temel liseler için, gerekli ücreti yatırmamanız halinde, özel okullara kayıt olamazsınız, devlet okuluna devam etmeniz gerekir. İzmir özel okullar ile devlet okullarının arasındaki bir diğer fark ise, eğitim methodu diyebiliriz.

Sınava yönelik öğretme methodlarının ve deneme sınavlarının sayısının fazla olması ile, sınava yönelik bir lise veya özel okul eğitimi alabilirsiniz. Sınavda özel okulların veya temel liselerin başarısını yakın zamanda göreceğiz. Üçüncü madde olarak ise, özel okullarında verilen kurslar ve aktiviteleri sayabiliriz. Rusça gibi ekstra dil öğretiminden, spor dallarına varana kadar çeşitli branşlarda hobilerinizi icra edebilirsiniz.

Bu üç madde haricinde, izmir özel okulların devlet okullarından bir farkı yok. Peki, İzmir özel okulların devlet okulları ile benzerliği nedir? diye soracak olan öğrencilerimiz ve velilerimiz için, diplomanın eşitliği örneğini verebiliriz. İster özel okullardan, isterse devlet okullarından mezun olan bir öğrenci Milli Eğitim Bakanlığı’nın vereceği diploma ile mezun olup, tüm eşit haklara sahip olacaktır.
 Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Çocuklarda Ayrılık Kaygısı
Çocuklarda Ayrılık Kaygısı

Ayrılık, yetişkinleri üzecek bir olay olduğu kadar çocukları d...

Çocuk Bakıcısını Nasıl Seçmeliyiz?
Çocuk Bakıcısını Nasıl Seçmeliyiz?

Çocuklarımıza en yakın şefkat gösterebilecek ve onlarla bizim ...

İlkokul Değerler Eğitiminin Çocuğa Katkısı
İlkokul Değerler Eğitiminin Çocuğa Katkısı

Değerler eğitimi, son yıllarda uygulanmaya başlayan ve pilot illerde veril...

Ergenlik ve Okul Dönemi Süreci
Ergenlik ve Okul Dönemi Süreci

Ergenlik, çocukluk döneminden yetişkin olmaya doğru atılan ilk...Etiketler
izmir özel okullar
izmir kolejler
özel okul