Televizyonun Okul Çağındaki Çocuğa Etkileri

Televizyonun Okul Çağındaki Çocuğa Etkileri

  • Genel Bilgiler
  • 0 Yorum
  • 51 kere görüntülendi

Onlarca çizgifilm, yüzlerce çocuk kanallarının olduğu küçük kutuların başında oturmayan çocuk var mı? Televizyonların hayatımıza girişinin üzerinden az bir zaman geçmesine rağmen, televizyon kanallarında çocuklara yönelik programlar, çocukların okul başarısında da etkin rol oynamakta. Okul öncesi ve 2+ yaş üzerindeki çocukların çizgifilm izlemesi ile başlayan televizyon bağımlılığı, okul çağında ise sorun olarak evebeynlerin karşısına çıkabiliyor. Sevdiği programı ya da çizgifilmi izlemeden okula gitmemek konusunda direnen çocuklardan, ders çalışmayan ve saatlerce televizyon izleyen çocuklara varana kadar televizyon problemleri ailelerin canını sıkan bir konu. Televizyonlar, tabletler ve telefonların bu denli her odada olduğu bir zamanda, çocukların televizyon izlemeyip ders çalışması zaten ters karşılanabilir bir durum olsa gerek.
 
Okulda yeterince yorulan ve bilgi ile donatılan çocuk, enerjisini yenileyebilmek için farklı uğraşlar peşinde düşebilirken, dozu ayarlayamayabiliyor. Sevilen diziler, filmler derken saatler geçiyor ve dersler ödevler aksıyor. Haliyle, dönem sonu başarısızlık olarak gelen derslerden televizyon izleme ve internet sorumlu tutuluyor. Televizyonun okul çağındaki çocuklar üzerindeki etkileri tartışılabilir bir konu olsa da, dozunun ayarlanmaması elbette okul başarısının da düşüşü demektir.
 
Asosyal olma hali: Televizyon başından ayrılmayan ve sokağa çıkıp yaşıtları ile oynamayan çocuğun sosyal gelişiminin artması beklenemez ve asosyal olması ile karşı karşıya kalınabilir.
 
Ders başarısızlığı: Derslerine odaklanamama ve yeterince çalışmamaya bağlı olarak televizyonun okul başarısına etkisi de olumsuz olacaktır. 
 
Televizyon ve ders çalışma dengesini çocuğuma nasıl öğretirim?
 
Düzen kavramı bir çocuğun hayatına hiç dahil olmamış ise, sorunlardan sonra düzen kavramını oturtmak bir hayli zor olabilir. Yemek düzeni, sofra düzeni, ve saat kuralları gibi kavramları çocuk küçükken ona öğretmek, ilerde düzen içerisinde yaşamasını sağlayabilir. Ancak, okul çağındaki çocuklar hala eğitilebilir olduğundan dolayı, kısa bir uğraş sonucu çocuğumuza televizyon ve ders çalışma dengesini kazandırabiliriz.
 
Televizyon saatleri ve ders çalışma saatleri bir evde belirlenmesi gereken kurallar bütünüdür. Okuldan gelen çocuk direkt olarak ders çalışmasını beklemek zaten bir hata, yemeğe kadar olan süreçte televizyon izlemesine izin verebilir, yemekten sonraki 30 dakikalık süreçte ise sevdiği programa bakmasına müsade edilebilir. Israrcı ve diretme ile karşı karşıya kalmamız halinde ise, tutarlı davranış sergilemeli ve ne yaparsa yapsın ona istediğini vermemeliyiz. Bir süre sonra, çocuk bu davranışından vazgeçecek ve uyum sağlayacaktır.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Anaokulu ile Kreş Arasında ki Farklar
Anaokulu ile Kreş Arasında ki Farklar

Okula ilk adım: Anaokulu    &Cced...

İzmir Özel Okullar ve Devlet Okulları Benzerlikleri
İzmir Özel Okullar ve Devlet Okulları Benzerlikleri

Geçen senelerde, YGS, LYS gibi sınavlara girecek öğrenciler, d...

Okul Reddi Nedir?
Okul Reddi Nedir?

Yakın zamanda okullar kapanacak ve Eylül gibi yeni öğrenciler ok...

Okul Öncesi Çocuklarda Müzik Dinletmenin Faydaları
Okul Öncesi Çocuklarda Müzik Dinletmenin Faydaları

Müzik öyle birşeydir ki; ruhun gıdası ve ruhu iyileşmesini sağla...Etiketler
televizyonun etkileri
televizyon izleme
ödev