Okul Öncesi Çocuklarda Temizlik Düzeni Sağlamak

Okul Öncesi Çocuklarda Temizlik Düzeni Sağlamak

  • Okul Öncesi
  • 0 Yorum
  • 290 kere görüntülendi

Düzen; hayatımızın olmazsa olmazı parçalarından birisi ve düzensizlik başarıyı da beraberinde ilerleyen süreçlerde getirecektir. Ev düzeni, yemek düzeni gibi çeşitli düzen kuralları, hayatımızı kolaylaştırırken bizlerin ve çocuklarımızın kurallara uyma davranışını geliştirir. Temizlik kavramı ise; bir insanın en temel ihtiyacı olmasının yanında, çevre temizliği ve ev temizliği gibi konuların ihmal edilmesi ile hastalıklar ve evin böceklenmesi içten bile değildir. İlerde düzenli ve temiz olmasını istediğimiz çocuğa; gereken yaşlarda bu eğitimi vermez isek, sonraki süreçlerde bu davranışları göstermesini bekleyemeyiz.

Çocuklar nasihat ederek değil, görerek öğrendikleri için, çocuklarınız ile sohbet ederek temizlik ve düzenin olduğunu gösterebilir, gerekli açıklamaları yapabilirsiniz. Zira, temizlik düzeni ve yemek düzenini öğretmediğinizde çocuğunuz, okul çağına geldiğinde okulda herşeyi öğretmeninden bekleyecek ve kişisel temizliğini ve sırasının temizliği konusunda birşey yapmayacaktır. Bu sebeple, okula ve okul kurallarına uyum sağlaması için, çocuğunuza sınıf kurallarını öğrettiğiniz kadar, temizlik düzeni hakkında da bilgi vermeli ve uygulamalı olarak göstermelisiniz.

Okul öncesi çocuğumun temizlik düzenini nasıl sağlarım?

*Öncelikle, oyun çocukların en önemli öğrenme mekanizmalarından birisidir. Oyun oynayarak, çocuğunuza düzenin ne olduğunu renkler ve şekiller yardımı ile öğretebilir, sürekli bunları tekrar ederek bunları pekiştirebilirsiniz.

*Temizlik kavramının ne olduğunu açıklamak ile işe başlayabilir, temizliğin önemini ve temizlik yapılmazsa neler olabileceğini çocuğunuzla göz göze gelecek seviyede durarak, tatlı bir dille ve mimikleriniz ile anlatabilirsiniz.

*Temizlik düzenini sağlamak ile ilgili animasyon ve çizgifilmlerinden yardım alabilirsiniz, çocuklar izlediği çizgifilmlerden birçok bilgiyi öğrenmekte.

*Temizlik düzeninin öğretilmesi ve onun temizlik sorumluluklarını yerine getirmesi halinde onu küçük küçük ödüllendirebilirsiniz. Ödül, bir çocuğun davranışlarını sürdürmesinde önemli rol oynayan bir faktör.

Okul öncesi çocuklara verilecek temizlik düzeni onlara ne kazandırır?

*Düzen kurabilme ve düzenleme yeteneğinin edinilmesi, çocuğun ilerideki okul hayatında çok önemli rol oynayacaktır.

*Arkadaşları düzen ve temizlik kurallarına uyarken, çocuğunuz adaptasyon sorunu yaşayacaktır. Okula adaptasyon ve çocuğunuzun rahat etmesi için, temizlik düzenini aşılamak gerekir.

*Temizlik ve düzen içinde büyüyen çocukların okul başarısı gerçekten kanıtlanmış geçerli bir bilgidir. Dağınıklık ve pislik içerisinde oturulan bir ders masasında dikkat dağıtacak öğeler çoktur ve buda odaklanma problemini beraberinde getirir.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Lise Mezuniyet Kıyafeti Nasıl Seçilir?
Lise Mezuniyet Kıyafeti Nasıl Seçilir?

Lise mezuniyetleri özel kutlamalar arasında en unutulmaz olanı olsa g...

Öfke Krizleri ve Çocuklar
Öfke Krizleri ve Çocuklar

Öfkelenme; insanoğlunun doğasında bulunan bir tepki mekanizması olarak adland...

Ergenlik Döneminde Kızlarda Görülen Hastalık: Blumia
Ergenlik Döneminde Kızlarda Görülen Hastalık: Blumia

Ergenliğe ilk adım atanlar, yaşıtlarına nazaran kızlar oluyor. Kızlar yapı...

İlk Aşk ve Okul
İlk Aşk ve Okul

Aşık olma yaşı, eskiye nazaran günümüzde bir hayli düş...Etiketler
okul öncesi
okul öncesi çocuklarda temizlik