İlkokul Değerler Eğitimi Nedir?

İlkokul Değerler Eğitimi Nedir?

  • İlkokul
  • 0 Yorum
  • 23 kere görüntülendi

Toplumlar, hem kültürel hem de teknolojik gelişmeler ile var olan temellerini daha da sağlamlaştırır. Gelecekteki toplumların şimdiki yapı taşları ise, çocuklardır. İleride istenilen ya değiştirilmesi hedeflenen toplumun yaratılması ancak ve ancak çocukların bu politika doğrultusunda yetiştirilmesi ile mümkündür. Bu doğrultuda, eğitimin de amacı bu olduğu da ifade edilebilir. Genel olarak eğitim kavramı da, geleceğin mimarlarının davranışlarını ve tutumlarını doğru bir şekilde tamamlamak amacı ile tasarlanmaktadır. Eğitim amaçlarından olan, insanlığa fayda ve barış içerisindeki bir yaşam, ancak ve ancak çocuklarımıza değerlerimizi aktarmamız ile mümkündür. Bu sebeple, çocuklarımıza denk geldiğinde değerlerimizi, geleneklerimizi veya kültürel öğelerimi aktarmak yerine, düzenli bir şekilde bilgilendirmeli ve onlara bu davranış veya düşünce biçimlerini kazandırmamız en doğrusu olacaktır. Dünya’nın en ünlü örgütü olan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) öncülüğünde, çocuklara değerler eğitimi verilmeye son yıllarda başlanmıştır.

Değerler eğitiminin amacı nedir?

* Toplumun gelenek ve değerlerine uygun bir birey yetiştirmek

*Uyumlu insanlar yaratmak

*Gelecekteki topluluğun değerler ve davranışlar konusunda bilinçli bir şekilde karar mekanizmasına sahip olmasını sağlamak

*Çocukların psikolojik gelişimini desteklemek ve sorunlarını iletişime dökerek anlatması değerler eğitiminin en temel amaçlarındandır.

Değerler eğitiminde hangi konular işleniyor?

Değerler eğitimi, insanın duygusal beklentileri ve kabul edilebilir davranışları içeren bir programdır. Kaliteli ve eşit bir toplum için, herkes tarafından kabul edilen değer yargıları ve davranışları bulunmaktadır. Çocuklara, bu değerler küçük yaşta kazandırıldığı zaman, ileride topluma uygun bireyler olarak yetiştirilmesine olanak sağlar.

Değerler eğitimi her okulda veriliyor mu?

Türkiye’nin yeni geçtiği bu sistem, henüz çoğu okulda aktif olarak verilmememekte. Milli Eğitim Bakanlığı ve öğretmenler tarafından hala daha düzenlenmekte olan değerler eğitimi programı, yakın bir tarihte ders olarak konulabilecektir. Şimdilik, pilot okullarda verilen değerler eğitimi, derslere de entegre bir şekilde yürütülmektedir. Ders esnasında değinilen değerler, örnekleme ile çocuklara aktarılmaktadır. Yakın zamanda, pedagoglar ve eğitim sendikalarının ortak çalışması ile bir müfredat hazırlanacak ve hem üniversite öğrencilerine hem de ilkokul öğrencilerine değerler eğitimi verilecektir.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Çocuğum Okulda Sürekli Kavga Ediyor
Çocuğum Okulda Sürekli Kavga Ediyor

Çocuklarda şiddete eğilim konusu her evebeynin başına gelebilecek b...

Kreş Nedir?
Kreş Nedir?

Kreşler, küçük küçük çocukların s...

Çocuğumu Özel Okula Göndermeli miyim?
Çocuğumu Özel Okula Göndermeli miyim?

Çocuğumu özel okula göndermeli miyim? Milli Eğitim Bakanl...

Spor Dallarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri
Spor Dallarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Spor faaliyetleri, her yaştan insanın fiziksel ve sosyal gelişimi iç...Etiketler
değerler eğitimi
ilkokul değerler eğitimi
özel okul değerler eğitimi