İlkokul Değerler Nelerdir?

İlkokul Değerler Nelerdir?

  • İlkokul
  • 0 Yorum
  • 169 kere görüntülendi

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından oluşturulan değerler eğitimi ile, çocukların gelişimlerini desteklenmesi ve gelecekteki toplumların temeli atılması hedeflenmiştir. İçinde bulunduğumuz toplumun değer yargılarını korumak ve nesillere aktarmak için tek kanal çocuklarımızdır. Çocuklarımıza doğru bir şekilde aktaracağımız kültür öğelerimiz ve değerlerimiz ile, içinde yaşanılabilir bir toplum olmak çok basit. Türkiye’de pilot illerde başlatılan değerler eğitimi ile çocuklar, karakter özelliklerinden duygulara kadar geniş bir konuda bilgilendiriliyor. Tutum ve davranış ise, bilindiği gibi çocukluk döneminde yönlendirilebilen olgulardır. Bu sebeple, gelecekteki toplumların temeli de ancak eğitim döneminde yani çocukluk döneminde oluşturulabilir. Uzman pedagog ve öğretmenlerin hazırladığı değerler listesi ile, değerlerimizi öğrenen çocuklar, gelecekteki Türkiye’ye sahip çıkacak ve kültürümüz ve var olan iyi duygular diğer nesillere aktarılabilecektir. Peki, ilkokul değerler listesi neler içerir bunlara bakalım.

İLKOKUL DEĞERLER LİSTESİ

SEVGİ  : Sevgi kavramının anlatılması ve sevginin gücünün örnekleme ile gösterilmesi konusundadeğer listesinde yer alır. Sınıf içi etkinlikler ve bulmacalar gibi farklı yöntemler ile sevginin önemine dikkat çekilir.

SAYGI : Saygı kavramının geniş kullanım alanları olduğu için, saygının çeşitleri ve saygıyı kazanma bilgileri aktiviteler ile öğrencilere aktarılmaktadır.

SORUMLULUK : Sorumluluk duygusu, bir çocuğun kazanması gereken en büyük değerler arasında. Sorumluluk değerinde, afiş pano çalışmalarından verilecek bir hayvanın veya eşyanın sorumluluğunun görevi verilebilir. Sorumluluğun önemini ve tanımını ise, çocuklar farklı yöntemler ile öğrenir.

ADALET : Adalet kavramının açıklanması ve adil kelimelerinin kullanılmasını sağlamak için hazırlanan bu adalet değeri, var olan adalet sistemine dikkat çekecektir. Adaleti koyan mercilerin anlatılması ve adaletli yani eşit davranmak gibi davramlarda bu değer sisteminin içinde yer alır.

YARDIMSEVERLİK: Yardımlaşma duygusunu arttıracak aktiviteleri içerir.

DOĞRULUK : Sonucu ne olursa olsun, çocuklara doğru söylemeyi öğretmemizi ve örnek olaylar ile neden-sonuç ilişkisini kuran önemli bir değerimizdir.

DÜRÜSTLÜK: Yapılan hataları, veya söylenen yalanları engellemek amacı ile yapılan aktivitelerde kazanılmak istenen karakter örneğidir.

GÜVEN : Güven, ailey ve çevreye güven olarak tanımlanabilmektedir.

ÖZGÜVEN : Özgüvenli bireylerin yetişmesi için, muhakkak müfredatta yer alması gereken bir konu.

HOŞGÖRÜ : Beğenmediğimiz veya onaylamadığımız görüşlere saygılı olma sonucunda, olumlu tepkiler verilmesine hoşgörü denilebilir. Saygılı bir toplum yetiştirmek için öncelikle hoşgörünün oluşturulması gerekmektedir.

EMPATİ  : Bencil olmamak için yapılan empati ile karşıdaki kişinin hisleri anlaşılması amacı ile çocuklara edindirilen bir değerdir.

KANAATKARLIK : Her zaman fazlasını isteyen toplumlar, bencilleşir ve zamanla kötü duygulara kapılabilir. Ancak, kanaatkar olan toplumlar az ile yetinmeyi bilir ve paylaşımcı olur. Bu nedenle genel olarak karakter gelişimi için çok önemli iken, toplumların selameti için de son derece önemli bir konu.

ÇALIŞKANLIK : Tembel toplumların ilerlemesi söz konusu olmadığı gibi, çalışkan olmayan birey toplumda yer edinemez. Bu nedenle, çalışkan olmanın önemini doğru bir şekilde anlatılması ancak değerler eğitimi ile mümkün.

SABIR: Sabır göstermek gereken durumlarda acele davranmamayı, panik olmamayı öğreten bu değerler ile, olası problemlerin önüne geçebilmek mümkündür.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Kapadokya Gezisi Kazanımları
Kapadokya Gezisi Kazanımları

Çocukların hayal dünyası ve Dünya’ya bakış aç...

İlk Aşk ve Okul
İlk Aşk ve Okul

Aşık olma yaşı, eskiye nazaran günümüzde bir hayli düş...

Çocuğum Öğretmenini Sevmiyor
Çocuğum Öğretmenini Sevmiyor

Okul hayatı boyunca, herkesin sevdiği ya da sevmediği idareciler, öğr...

Tembel, Beceriksiz Gibi Kelimelerin Çocukların Psikolojisine Etkisi
Tembel, Beceriksiz Gibi Kelimelerin Çocukların Psikolojisine Etkisi

Her insanın hayatının bir döneminde, zaman zaman başarısız olmasına s...Etiketler
ilkokul değerler eğitimi
değerler eğitimi
özel ilkokul
çocuk gelişimi
sabır
öfke
şevkat