TEOG Sınavı Önemli mi?

TEOG Sınavı Önemli mi?

  • Ortaokul
  • 0 Yorum
  • 154 kere görüntülendi

TEOG bilindiği üzere, liseye geçmek için yapılan sınava verilen isim. Meslek seçimine yönelmenin ilk fırsatı olan Teog sınavına her yıl yüz binlerce çocuk giriyor. Teog stresinden hastalanan çocukları görmek ise biz eğitimciler ve evebeyler olarak çok üzücü bir durum. Ailelerin çocukları üzerinde başarılı olmasını ifade eden baskılar ve talepler var. Bu talepleri karşılayamam korkusu içerisinde çocuklar, Teog’a hazırlanırken bir çok problem yaşıyor.

Teog sınavı, meslek seçimi konusunda atılan ilk adımdan birisi olması sebebi ile önemli bir sınav.  Dershaneler, etütler ile desteklenen çocuklar ise, kocaman bir maratonun içerisinde deli gibi ders çalışıyor. Kimi çocuk hayallerine ulaşabilirken, kimisi de Teog sınavında umdunuğu bulamayabiliyor. Ailelere bu durumda düşen sorumluluk ise, çocuğa yüklenmek yerine onu sınavdan daha çok sevdiğimizi göstermek olsa gerek. Zira, çocuğumuzun başarısızlığına bir de biz kızarsak, çocuğun gelişimine zarar vereceğimizi kabul etmiş olmamız gerekir. Teog sınavı, diğer sınavlar gibi önemli bir sınav olsa da, tek çare o sınav değil. Bugün, dünya markalarına veya bir çok mesleği icra edene baktığımızda, üniversite mezunu olmayı bırak ortaokul mezunu bile olmadığını görmek mümkün. Bu sebeple, Teog sınavı evet önemli ancak, çocuğunuzun mutluluğundan değil.

Çocuklarını hep başarılı görmek isteyen aileler, çocuklarına bu Teog sürecinde destek olmalıdır. Ailesinin kurduğu hayalleri yıkmaktan korkan bir çocuk, kaygı bozukluğu, adaptasyon problemi gibi bir çok sorun ile karşı karşıya kalabilir. Teog sınavının çocuğun bedeninde ve ruhunda açacağı olumsuz etkileri ortadan kaldırmak ise, evebeynlerin elinde. Teog sınavında çıtayı yüksekte tutmak, çocuğunuza zarar vermek bir nevi aslında. Bu sebeple, Teog sınavı için çocuklarınıza kızmayın ve tepki göstermeyiniz. Liseler, elbette meslek konusunda yön gösterecek olsa da, lise ve teogsuz’da meslek seçilebilir.

Teog sınavına girecek öğrenciler, son ayda çalışmayı bırakmalı ve dinlenmeli. Ailelerin çocukları Teog başarısı ile görmek istemesi, çocukların psikolojisinin bozulmasına neden olabiliyor. Bu sebeple, Teog sınavı önemli mi? Diye bize yöneltilen sorulara, biz özelokulrehberim eğitim kurumları olarak sorunun cevabını şu şekidle verebiliyoruz.  “ Teog sınavı değil, çocuğunuzun ne kadar gelişebildiği önemli aslında.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Butik Okul Nedir?
Butik Okul Nedir?

Özel öğrencileri hedefleyen ve özel bir eğitim vermek istey...

Çocuğun Okuldan Kaçmasının Nedenleri
Çocuğun Okuldan Kaçmasının Nedenleri

Okul, bir çocuğun gününün büyük bir bö...

Saldırgan Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekir
Saldırgan Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekir

Çocuklarda öfke krizleri ve saldırganlık, günümü...

Okul Çağı Çocuklarda Kahvaltı
Okul Çağı Çocuklarda Kahvaltı

Kahvaltı, bir günün en önemli öğünü olmakla ...Etiketler
teog sınavı
ortaokul
teog sınav sonucu
meb
özel okul
teog birincisi