Ortaokul ve Devamsızlık

Ortaokul ve Devamsızlık

  • Ortaokul
  • 0 Yorum
  • 157 kere görüntülendi

Yazın gelişi yine en çok çocukları sevindirdi haliyle. Okula gitmek istemeyen, dışarıda bisiklet sürmek isteyen ve arkadaşları ile zaman geçirmek isteyen çoğu çocuk, türlü bahaneler ile evebeynlerini ikna ederek okuldan bazen kaytarabiliyorlar. Ortaokul’da ergenliğin vermiş olduğu özgürleşme hissi ile genç kızlar ve beyler de bahardan epey etkilenip, topluca okulu ekiyorlar. Daha sonraki süreçlerde de hastalık veya vefat gibi mucbir sebeplerin de eklenmesi ile devamsızlık sayısı bir hayli kabarık olarak karşımıza geliyor, evebeyn ve çocuklarında korkusu ise tabi ki devamsızlık yüzünden sınıfta kalmak. Özelokulrehberim olarak; ortaokulda devamsızlıktan kalmaktan korkan ve devamsızlığı olan öğrencileri bilgilendirmek görevimiz. Evebeynlerin de bilgileneceği bu makale kesin yanıtlar olmamakla birlikte, ortaokulda devamsızlıktan kalmak, okul yönetiminize bağlı olduğunu bilmenizde fayda var.

Ortaokulda devamsızlıktan kalınır mı?

Evet, kalınır. Ortaokullarda, diğer eğitim kurumlarındaki gibi devamsızlık yönetmeliğine bağlıdır. Belirli bir sürenin ve kuralların aşılması halinde, sınıf fark etmeksizin, devamsızlıktan sınıf tekrarı yapabilirsiniz.

Ortaokulda devamsızlıktan nasıl kalınır?

 Ameliyat vb gibi durumlarda aldığınız raporlarla birlikte devamsızlık gününüzün 45 günü geçmemesi gerekiyor yönetmeliğe göre. Ancak, okul yönetimlerinin belirleyeceği karara göre, ortaokulda devamsızlıktan kalabilir ya da kalmayabilirsiniz.

*Eğer tüm sınavlara girdiyseniz, 20 gün devamsızlık hakkınızı da doldurmuş iseniz, bir üst sınıfa geçmenizde problem yok, devamsızlıktan kalmazsınız.

*Zayıfınız ne kadar olursa olsun, devamsızlıktan kalmanızı değiştirecek bir durum değil. Başarısızlığa göre sınıfta kalırsınız, ama devamsızlıktan değil. Başarısız olduğunuz sayısı 5, devamsızlık gününüz 2 ay bile olsa geçersiniz.

*Karneye gelecek tüm dersleriniz zayıf, bir çok sınavı da ihmal etmişseniz, devamsızlığınız da 3 ay üzerinde ise, devamsızlıktan da, başarısızlıktan da sınıfta kalırsınız. Derslerinizi düzeltseniz dahi, sınavlara girmemek ve 3 ay gibi bir devamsızlık yüzünden yine sınıfta kalabilirsiniz.

Okul hayatımız boyunca, başımıza gelecek istenmeyen durumlarda okula gidemeyebilir, devamsızlık yapabiliriz. Ancak, okul yönetimine bildirilmesi halinde, devamsızlıklardan kalma olasılığı hiç yoktur diyebiliriz. Ancak, dersleriniz zayıf ve okula da gitmiyor iseniz, devamsızlıktan kalmak ile yakında karşı karşıya kalabileceğiniz gerçeğini aklınızda tutmanızda fayda var.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Çocuklarda Yeme Bozukluğu
Çocuklarda Yeme Bozukluğu

Yeme bozukluğu; düzensiz yemek yeme, kilo alma korkusu, ve strese bağ...

Okul Başarısı Nasıl Arttırılır
Okul Başarısı Nasıl Arttırılır

Başarı, kişiden kişiye göre değişen bir kıstas olsa da, okul gibi bel...

Üstün / İleri Zekalı Çocukların Okulda Yaşadığı Problemler
Üstün / İleri Zekalı Çocukların Okulda Yaşadığı Problemler

Her ailenin ilk önceliği çocukların fiziksel ve duygusal geliş...

Lise Seçiminde Meslek Faktörü
Lise Seçiminde Meslek Faktörü

Meslek, hayatımızı idame ettireceğimiz kadar kazanmamızı sağlayan ve sorum...Etiketler
ortaokul
devamsızlık
sınıfta kalma
devamsızlıktan kalma