Saldırgan Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekir

Saldırgan Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekir

  • Genel Bilgiler
  • 0 Yorum
  • 29 kere görüntülendi

Çocuklarda öfke krizleri ve saldırganlık, günümüzde eskiye nazaran sık görülmekte. Medyada görülen şiddet haberleri, şiddete tanıklık, ve video barındırma sitelerinde yayınlanan ve tabi ki oyunların içerisindeki şiddet görüntüler, şiddet ve saldırganlığı çocuklara aşılayanlar olarak karşımıza çıkıyor. Rtük tarafından şiddet içerikli yayınlar daha önceden uyarılsa da, çocukların izlenmesi pek de engellenemiyor. Aile içi şiddete, okul içinde şiddete ve sokakta şiddete kalan çocuklardan bazısı bu duruma içe kapanma olarak tepkisini koysa da, bazısı dışa vurarak saldırganlaşıp çevresine ve kendisine zarar verme olarak ifade ediyor. Saldırgan çocuklar, toplumsal düzeni bozar ve aileleri zor durumda bırakır. Öfke krizleri ve sonucunda oluşan saldırganlık sebebi ile çocuklarda, psikoloji bozukluğu ve çevresine zarar verme eğilimi sıkça gözlemlenen bir olgu. Bu gibi durumlarda, saldırfan çocuğa nasıl davranmak gerektiği ise hem evebeynler hem de öğretmenler tarafından sıkça araştırılan konular arasında. Bugün ki makalemizde çocuklarda saldırganlık ve şiddet eğilimine değinerek, çözüm yollarını sizlere sunacağız.

Çocuğun saldırgan davranışlarının altında yatan nedenler

*Sevgisizlik : Anne sevgisizliği, baba sevgisizliği, hatta öğretmeninin sevmediğini düşümesi bile saldırganca davranmasına yol açabilen bir duydu durumu. Kardeşler arasında ayrımcılık yaptığı düşünülen anne ve babaya karşı davranış bozuklukları ve öfke krizleri sonucu, çevresine ve kendisine saldırgan olan çocuklar, gitgide tehlike saçabilirler.

*Dikkat çekme : Özellikle erkek çocuklarında görülen bu durum, model alımı ile ilgili olabilir. Ailede kabadayı veya adam gibi adam denilen bireylerin şiddete eğilimli sözleri ve saldırganlığı kahramanlık gibi göstermesi, çocukta yanlış bir izlenim bırakmasına neden olur. Tıpkı, örnek aldığı modeldeki gibi dikkat çekmek için aynı davranışları tekrar yapabilir.

*Kendini kanıtlama: Erkek çocuklarında görülen kendini kanıtlama ve erkeklik algısını yaratmak amacı ile, saldırgan tavırlar görülebilir.

Peki, saldırgan çocuğa nasıl davranılmalı? Saldırganlıktan çocuklarımızı nasıl vazgeçirebiliriz?

*Öncelikle, saldırganlıktan vazgeçmesini istediğiniz çocuğa; hakaret, şiddet vs uygulamamalısınız bu taz yöntemler geri tepecek ve onun saldırganlığının dozunu arttırırsınız. İlk olarak, saldırganlığın nedeninin araştırılması ve hangi durumlarda saldırganlığın ortaya çıktığını tespit ediniz. Nedeni bilen her davranış bozukluğu, tedavi edilebilir. Saldırgan çocuklarımızı, hemen bu davranışından vazgeçirmek mümkün olmayabilir ancak atacağınız adımlar ile yavaş yavaş bu huyundan kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

*Şiddetin neden olduğu zararları gösterin.

Aile içi şiddetin, sokaktaki şiddetin varabileceği noktaları ona gösterin. Şiddet uygulayan ve insanlara zarar veren insanların pişmanlıklarını ve ne halde olduklarını izletin. Eminiz ki, hiçbir çocuk insanların zarar görmesine neden olmak istemez.

*Saygılı ve terbiyeli insanların, daha çok sevildiğini anlatın. Bağıran, çağıran şiddet gösteren kişilerin toplum tarafından dışlandığını ve yoksaydığını ona örnekler ile anlatın.

*Sinirlendiği anlarda onunla inatlaşmak yerine, sakinleşmesini bekleyin ve saldırganlığa geçişini tetiklemeyin. Unutmayın ki, saldırganlığın öncesinde bir öfkelenme yatar, aile olarak bu süreçte çocuklarınıza destek göstererek, bu sorunun kolayca üstesinden gelebilirsiniz.Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Tuvalet Alışkanlıkları ve Okul
Tuvalet Alışkanlıkları ve Okul

Tuvalet eğitimi; belirli yaşlar arasında verilmesi gereken ilk eğitimler aras...

Bilgisayar, Tablet ve Okul
Bilgisayar, Tablet ve Okul

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sokakta oyun oynayan çocuklar, ...

Çocuk Bakıcısı ve Çocuğun Gelişimi Arasındaki Bağlantı
Çocuk Bakıcısı ve Çocuğun Gelişimi Arasındaki Bağlantı

Ailelerin küçük mücevherleri bebekler ve çocu...

Çocuğum Okulda Arkadaş Edinemiyor
Çocuğum Okulda Arkadaş Edinemiyor

Okul ile yeni insanlar arasına ilk defa karışan çocuklar, sosyalleşmeye ilk a...Etiketler
saldırgan çocuk
çocuklara davranış
özel okul