Çocuk Bakıcısı ve Çocuğun Gelişimi Arasındaki Bağlantı

Çocuk Bakıcısı ve Çocuğun Gelişimi Arasındaki Bağlantı

  • Okul Öncesi
  • 0 Yorum
  • 39 kere görüntülendi

Ailelerin küçük mücevherleri bebekler ve çocuklar, bir çok sebepten ötürü bakıcılara emanet ediliyor. Annenin çalışma hayatına geri dönmesi, babanın iş yoğunluğu ve büyüklerin hastalıkları gibi çeşitli sebepler, çocuk bakıcısı bulmayı zorunlu kılsa da doğru bakıcı aslında çocuklarımıza gerekli eğitimleri verirken, onun gelişimini bizlerden daha çok ileriye taşıyabiliyor. Özellikle, birkaç dil bilen ve hobi sahibi bakıcılara çocuklarımızı emanet etmemiz ile, çocuklarımız bakıcıyı örnek model alarak onun hobilerini edinebilirken, kendi yeteneklerinin de farkına varabiliyor.

Çoğu pedagog ve uzmana göre, çocuk bakıcısının çocuğun gelişimi üzerinde etkisinin çok büyük çapta olduğudur. Ancak, ülkemizde çocuk istismarı, çocuğa şiddet gibi durumlar da yok değil, çocuğumuza iyi baksın diye emanet edeceğimiz çocuk bakıcısı olduğu idda edilen kişiler, çocuklarımıza şiddet uygulayarak onları korku ve kaygı bozukluklarına itebiliyor ve kekemeliğe varana kadar iletişim bozuklukları sahibi olmasına neden olabiliyor. Bu sebepten ötürü, eğer ki bir evebeyn çocuklarını bir bakıcıya vermek durumunda ise, evin heryerini görünmez kameralar ile donatmalı ve mutlaka profesyonel kişiler ile çalışmalıdır. Örneğin, çocuğunuzun piyano çalmasını istiyor ve yabancı dil öğrenmesi talebiniz var ve siz ne piyano çalabiliyor ne de yabancı dil biliyorsunuz. Hem piyano hem de yabancı dil kursuna göndermek hem maliyetli hem de çocuk için epey yorucu aktiviteler demek. Evde derste kalan zamanlarda, çalacağı piyano ve bakıcısı eşliğinde öğreneceği yabancı diller ile çocuğunuz hem evinde rahat bir şekilde oturabilir hem de siz onun güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Çocuk bakıcısı; çocuk gelişimi uzmanı olduğu için çocuk psikolojisi, çocuk beslenmesi, çocuğun gelişimine katkı sağlayacak tüm bilgiler konusunda süper donanıma sahip kişilerdir. Çocuğunuzun sosyal ve psikolojik gelişimini olumlu yönde etkileyecek oyunlar ve öğrenme methodları uygulayacak çocuk bakıcısı, çocuğunuzun okul başarısında ve sosyal hayatında etkin bir kişi olmasını sağlayacaktır. Bu sebepten ötürü, çocuk bakıcısı ve çocuk gelişimi arasında bir bağlantı bulunmakla birlikte, donanımlı çocuk bakıcılarının elinde büyüyen çocuklar çok başarılı ve iletişim yeteneği gelişmiş iken, sadece çocuğun temel ihtiyaçlarını karşılayan ve onunla ilgilenmeyen çocuk bakıcısının eğitimi yetersiz kalacaktır.

Unutmamalıyız ki, çocuk bakıcısı sizin kadar sevemez ama en az sizin kadar korumalı ve ona destek olmalıdır. Evinizde güvenlik önlemleri altında çocuğunuzun evde gelişimini her an destekleyebilir, onun geleceğindeki başarısını siz inşaa edebilirsiniz.

 Paylaş:

Yorumlar 0

 


Bunlarda İlginizi Çekebilir
Okul Harçlığı Verilmeli mi?
Okul Harçlığı Verilmeli mi?

Okula başlayan çocuklara verilecek harçlık miktarı, onların ...

Lise Öğrencileri İçin Tatil Önerileri
Lise Öğrencileri İçin Tatil Önerileri

Okulların kapanmasına az kaldı malumunuz. Tüm öğrenciler gibi li...

İlk Aşk ve Okul
İlk Aşk ve Okul

Aşık olma yaşı, eskiye nazaran günümüzde bir hayli düş...

İlkokul Değerler Eğitimi Nedir?
İlkokul Değerler Eğitimi Nedir?

Toplumlar, hem kültürel hem de teknolojik gelişmeler ile var ola...Etiketler
okul öncesi
bakıcılık
çocuk bakıcılığı